Czy uczeń z Ukrainy może zrezygnować z dodatkowych lekcji języka polskiego

Bożena Winczewska
Data publikacji: 10 stycznia 2023 r.
Poleć znajomemu
Czy uczeń z Ukrainy może zrezygnować z dodatkowych lekcji języka polskiego

Rodzice ucznia z Ukrainy mogą zrezygnować z udziału ich dziecka w dodatkowych zajęciach lekcyjnych z języka polskiego. Korzystanie z bezpłatnej nauki języka polskiego przez osoby niebędące obywatelami polskimi nie jest obowiązkiem.

Prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego

Cudzoziemcy podlegający obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego. Za zorganizowanie w szkole, w której uczeń przybywający z zagranicy realizuje naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego, odpowiada organ prowadzący szkołę.

Uczeń nie musi skorzystać z prawa do dodatkowej nauki 

Tygodniowy rozkład oraz wymiar godzin dodatkowych zajęć pozwalających na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ustala dyrektor szkoły, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę (§ 17 ust. 1 i 3 rozporządzenia z 23 sierpnia 2017 r.). Zapewnienie uczniowi będącemu obywatelem Ukrainy warunków do realizacji jego prawa do bezpłatnej nauki języka polskiego w szkole nie oznacza, że musi on z tego uprawnienia skorzystać.

Przepisy nie wskazują, by udziału uczniów z Ukrainy w zorganizowanych w szkole zajęciach lekcyjnych z języka polskiego był obowiązkowy. Jeśli nie ma takiego wymogu, rodzice ucznia z Ukrainy mogą zrezygnować z udziału swojego dziecka w zajęciach dodatkowych organizowanych przez szkołę.
Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql