Jak liczyć 24 miesiące nauki dodatkowego języka polskiego

Jak liczyć 24 miesiące nauki dodatkowego języka polskiego

Przepisy nie określają sposobu wyliczenia 24 miesięcy organizacji dodatkowego języka polskiego dla uczniów z zagranicy. Możliwe są więc dwie interpretację przepisu, który to reguluje. Wskazany okres 24 miesięcy należy odnieść wprost do czasu pobytu i pobierania nauki w szkole polskiej, uwzględniając organizację tych zajęć – jeśli zajęcia nie są organizowane przez okres ferii, to brak organizacji zajęć wydłuża ten czas o dodatkowe miesiące, albo też uwzględniając organizację roku szkolnego. Poznaj różne interpretacje tego przepisu.

Przepisy o czasie trwania nauki dodatkowego polskiego

Uczniom niebędącym obywatelami polskimi, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy (art. 165 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe). Dodatkową naukę języka polskiego dla tych osób organizuje organ prowadzący szkołę.

Przepisy nie określają sposobu naliczania 24 miesięcy.

Interpretacja 1: nie wliczamy miesięcy ferii letnich

Zajęcia organizowane są w szkole i tygodniowy rozkład i wymiar godzin dodatkowych ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym (§ 17 ust. 3 rozporządzenia MEN z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw). Ponieważ szkoły, które organizują dodatkowe zajęcia języka polskiego, obowiązuje organizacja roku szkolnego zgodnie z rozporządzeniem MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego. Zatem np. w okresie letniej przerwy w lipcu i sierpniu szkoły zazwyczaj nie organizują dodatkowych zajęć z języka polskiego.

Za interpretacją nr 1 przemawia fakt określenia w przepisie okresu w miesiącach (nie latach, bez odniesienia do roku szkolnego), wskazanie okresu zorganizowanej nauki oraz fakt, że za organizację odpowiada organ prowadzący.

Interpretacja 2: wliczamy przerwy w nauce

Ponieważ szkoły, które organizują dodatkowe zajęcia języka polskiego, obowiązuje organizacja roku szkolnego zgodnie z rozporządzeniem MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2023 r., poz. 1211) należy założyć, że w okresie 24 miesięcy obowiązują przerwy w nauce takie same jak pozostałych uczniów.

Za interpretacją nr 2 przemawia fakt, że zajęcia organizowane są w szkołach, które obowiązują przepisy w sprawie organizacji roku szkolnego oraz fakt, że przyjęcie odmiennej interpretacji, np. braku organizacji zajęć w ferie letnie, przerwy świąteczne, które wydłużałyby ten okres, zobowiązywałoby dyrektora do przeprowadzenia wyliczenia w stosunku do poszczególnych uczniów, co w dużej szkole, przy dużej liczbie uczniów mogłoby w praktyce okazać się bardzo trudne, wręcz niemożliwe do realizacji.
Mając na względzie, że odpowiedzialność za organizację tych zajęć nałożona jest na organ prowadzący szkołę i wiąże się to z okresem finansowania tych zajęć przez organ prowadzący szkołę, wydaje się zasadne, w przypadku potrzeby zorganizowania dodatkowych zajęć w maksymalnym wymiarze określonym jako 24 miesiące, aby organ prowadzący zwrócił się do MEiN o stanowisko w sprawie.
Przemysław Ogonowski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql