Dodatkowy język polski – dla jakich uczniów i na jakiej podstawie

Data publikacji: 4 września 2023 r.
Poleć znajomemu
Dodatkowy język polski – dla jakich uczniów i na jakiej podstawie

Dla uczniów uchodźców z Ukrainy przewidziany jest inny wymiar zajęć z dodatkowego języka polskiego, niż dla uczniów z zagranicy. Ujednolicony jednak został czas odbywania takich zajęć – do 24 miesięcy. Sprawdzamy szczegóły i podpowiadamy, jak prawidłowo zorganizować naukę dodatkowego języka polskiego dla uczniów obcokrajowców.

Warunki podejmowania nauki przez osoby przybywające z zagranicy w polskich szkołach zostały określone przepisami:

  • art. 165 i 166 ustawy Prawo oświatowe oraz
  • rozporządzenia MEN z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy. Dodatkową naukę języka polskiego dla tych osób organizuje organ prowadzący szkołę. Proszę pamiętać, że przepisy te dotyczą szkół – przedszkola więc nie organizują dodatkowej nauki języka polskiego w takiej formie.

W roku szkolnym 2023/2024 dodatkowe zajęcia z języka polskiego

mogą być prowadzone:

Dla uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny:

  • na podstawie ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa albo
  • którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku, gdy przybyli z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa (§ 1 pkt 1 rozporządzenie MEN z 13 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy).

Dla uczniów przybywających z innych krajów niż Ukraina (uczniów z zagranicy – zarówno obywateli polskich, jak i obcokrajowców). Nauka języka polskiego w tym wymiarze przysługuje wszystkim cudzoziemcom, którzy nie są obywatelami Ukrainy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Zajęcia prowadzone są w wymiarze nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo (§ 11a rozporządzenie MEN z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy)

Zajęcia prowadzone są w wymiarze nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo (§ 17 ust. 1 rozporządzenia z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw)

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Dla kogo są prowadzone dodatkowe zajęcia z języka polskiego
  • Czy 24 miesiące nauki dodatkowego języka obowiązuje wszystkich obcokrajowców
  • Czy uczeń musi skorzystać z dodatkowej nauki polskiego
  • Czy można obniżyć tygodniowego wymiaru godzin zajęć
  • Jak wygląda subwencja na uczniów z zagranicy
  • Poznaj najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące nauki dodatkowego języka polskiego

Pozostało jeszcze 72% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql