Dodatkowe godziny języka polskiego – czy możliwe w oddziale przygotowawczym

Jacek Miklasiński
Data publikacji: 31 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny
Pytanie: Czy młodzież z oddziału przygotowawczego może korzystać z dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego? Czy do oddziału przygotowawczego (klasa I Liceum Ogólnokształcąco), który realizuje 26 godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, można przydzielić dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego - 2 godziny?
Odpowiedź: Choć przepisy nie regulują tego wprost, to w mojej opinii z 2 dodatkowych godzin języka polskiego, o których mowa w § 17 ust. 1 i 2 rozporządzenia MEN z 23 sierpnia 2017 r. mogą korzystać uczniowie niebędący obywatelami polskimi uczęszczający do oddziałów ogólnodostępnych

2 godziny języka polskiego dla uczniów z oddziałów ogólnodostępnych

W myśl art. 165 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego. Dodatkową naukę języka polskiego dla tych osób organizuje organ prowadzący szkołę.

Uszczegółowienie tego przepisu zawarte jest w § 17 przywołanego rozporządzenia. Dla uczniów przybywających z zagranicy, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, organ prowadzący szkołę organizuje w szkole, w której uczeń realizuje naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego.

Zajęcia te są prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo. Zajęcia te odbywają się w szkole w podanym wyżej wymiarze. 

W oddziałach przygotowawczych – 6 godzin polskiego

Natomiast przepisy związane z funkcjonowaniem oddziałów przygotowawczych zamieszczone zostały w § 16 rozporządzenia. Istotne jest tu brzmienie ust. 9, z którego wynika, że w oddziale przygotowawczym w ramach tygodniowego wymiaru godzin prowadzi się naukę języka polskiego według programu nauczania opracowanego na podstawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców, w wymiarze nie niższym niż 6 godzin tygodniowo.

Potrzeby uczniów w oddziale przygotowawczym odnośnie nauki języka polskiego zaspokajane są wystarczająco w wymiarze co najmniej 6 godzin tygodniowo. Jeśli dyrektor szkoły zdecyduje, to może ich być więcej.

Takie stanowisko zwarte jest również w opublikowanym niedawno liście Ministra Edukacji i Nauki do kuratorów, samorządowców i dyrektorów szkół. Możemy w nim przeczytać, że

  • „Celem oddziałów przygotowawczych jest umożliwienie uczniom nieznającym języka polskiego naukę tego języka. Na ten cel przeznacza się w oddziale przygotowawczym co najmniej 6 godzin tygodniowo. Nauczanie w oddziale przygotowawczym jest prowadzone według realizowanych w szkole programów nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.
Jacek Miklasiński

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql