Rezygnacja uczniów z zajęć wspomagających – czy szkoła poniesie konsekwencje

Bożena Winczewska
Data publikacji: 29 listopada 2021 r.
Poleć znajomemu
Rezygnacja uczniów z zajęć wspomagających – czy szkoła poniesie konsekwencje

Udział uczniów w zajęciach wspomagających nie jest obowiązkowy. Natomiast złożona przez rodziców deklaracja uczestnictwa w tych zajęciach wymaga współdziałania szkoły z rodzicami w realizowaniu celu tych zajęć. Co jeśli uczniowie zrezygnują z zajęć? Sprawdzamy, czy rezygnacja uczniów z zajęć wspomagających może wywołać konsekwencje dla szkoły.

Decyzja o organizacji zajęć wspomagających należy do dyrektora

Dyrektor szkoły, w uzgodnieniu z radą pedagogiczną, ustala realizowane w ramach zajęć wspomagających przedmiot lub przedmioty. Bierze przy tym pod uwagę potrzeby uczniów wszystkich oddziałów oraz możliwości organizacyjne szkoły. 

Dyrektor zobowiązany był złożyć odpowiednio w terminie do 1 czerwca 2021 r. lub do 30 lipca 2021 r. do organu wykonawczego JST będącej organem prowadzącym szkoły informację o zajęciach wspomagających zaplanowanych do realizacji w okresie od 31 maja 2021 r. do 24 czerwca 2021 r. lub 2 września 2021 r. do 22 grudnia 2021 r.

Po otrzymaniu przez gminę zwiększonej subwencji oświatowej, plany finansowe szkół, których dyrektorzy wystąpili do gminy z wnioskiem, zostały powiększone. W ten sposób możliwa stała się realizacja zajęć.

Rezygnacja uczniów z zajęć wspomagających – 2 główne działania dyrektora

W związku z rezygnacją uczniów z zajęć wspomagających, dyrektor szkoły powinien:

1) wyjaśnić z rodzicami, którzy złożyli wcześniej pisemną deklarację uczestnictwa dziecka w zajęciach, czy nieuczęszczanie uczniów na zajęcia odbywa się za ich zgodą i akceptacją (§ 10g ust. 3 i 4 rozporządzenia MEiN z 28 maja 2021 r.),

2) sprawdzić, czy możliwe jest zorganizowanie zajęć wspomagających z danego przedmiotu w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej, jeżeli zainteresowanych w udziale w zajęciach jest mniej niż 10 uczniów danego oddziału (§ 10g ust. 6 rozporządzenia MEiN z 28 maja 2021 r.).

Organizacja zajęć w grupie oddziałowej lub międzyoddziałowej

Zajęcia wspomagające z danego przedmiotu są organizowane w grupie oddziałowej, jeżeli na te zajęcia zgłosi się co najmniej 10 uczniów danego oddziału. Jeżeli zgłosi się mniej niż 10 uczniów danego oddziału, zajęcia są organizowane w grupie:

  • międzyoddziałowej liczącej co najmniej 10 uczniów (w przypadku klasy IV szkoły podstawowej lub grupie międzyoddziałowej albo
  • międzyklasowej (w przypadku klas V-VIII szkoły podstawowej).

Pozostało jeszcze 68% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql