Przeliczenie pensum nauczyciela – kiedy konieczne

Michał Kowalski
Data publikacji: 4 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Przeliczenie pensum nauczyciela – kiedy konieczne

Równoważny czas pracy to system, który może zostać zastosowany także w szkole. Sprawdza się on zwłaszcza w przypadku niektórych stanowisk obsługowych. Czy system ten można zastosować także w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym etacie?

Jak zdefiniować przeliczenie pensum

W przepisach nie ma takiego pojęcia jak przeliczenie pensum nauczyciela. W praktyce możemy się jednak spotkać z dylematem, czy przeliczać pensum. Może on powstać w sytuacji, gdy nauczyciel ma ustalone pensum łączone lub uśrednione.

Musisz przeliczać pensum łączone

Pensum łączone oblicza się dla nauczyciela, który zajmuje więcej niż jedno stanowisko o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze zajęć. W takim przypadku wymiar pensum łączonego to iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć. Wynik jest wówczas zaokrąglany do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczony jest za pełną godzinę (art. 42 ust. 5c Karty Nauczyciela).

Przeliczyć pensum łączone należy w każdym przypadku, gdy nauczycielowi są przydzielane lub zabierane zajęcia, w tym również w godzinach ponadwymiarowych.
Przykład
Nauczyciel zatrudniony w wymiarze 13/26 na świetlicy i 9/18 w klasach I-III miał przydzielone 2 godziny nauczania indywidualnego (2/18). Zajęcia te realizował do końca maja. W konsekwencji z początkiem czerwca należy przeliczyć mu pensum łączone.
      • do 31 maja
        (13 + 11) : (13/26 + 11/18) = 24 : (20/18) = 21,6 ~ 22
        wymiar zajęć 24/22
        • od 1 czerwca
          (13 + 9) : (13/26 + 9/18) = 22 : 1 = 22
          wymiar zajęć 22/22
Zamierzasz przeliczyć pensum łączone? Skorzystaj ze specjalnego kalkulatora>>

Nie należy przeliczać pensum uśrednionego

Tzw. pensum uśrednione to pensum ustalane dla nauczyciela, dla którego ustalony plan zajęć w pewnych okresach roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych (art. 42 ust. 5b Karty Nauczyciela).

Zasady obliczania pensum uśrednionego są przyjmowane przez organ prowadzący.

W odróżnieniu od pensum łączonego pensum uśrednione nie podlega przeliczeniu. Dlaczego? Jak wynika z powoływanego wyżej przepisu, dotyczy ono jedynie ustalonego planu zajęć. Tym samym nie obejmuje niezaplanowanych w tym czasie zmian.

Przykład Nauczyciel prowadzący zajęcia w klasie maturalnej ma z tego tytułu ustalone pensum uśrednione (po 30 kwietnia nie będzie bowiem prowadził zajęć w tej klasie). Zmiana ta jest znana i zaplanowana z góry. Jednocześnie nauczycielowi w październiku przydzielono 1 godzinę logopedii zgodnie z kwalifikacjami – w zastępstwie innego nauczyciela. Nie ma ona jednak żadnego wpływu na pensum uśrednione, ponieważ nie jest zaplanowana. Tym samym nie należy przeliczać tego pensum.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql