Dojazd do filii szkoły – czy to podróż służbowa

Dojazd do filii szkoły – czy to podróż służbowa

Nauczyciel dojeżdżający na zajęcia do filii szkoły niewątpliwie ponosi z tego tytułu wydatki. Sprawdź, czy należy mu je zrekompensować, zwracając koszty z tytułu podróży służbowej.

Kiedy zwrot kosztów podróży służbowej

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe:

  • poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub
  • poza stałym miejscem pracy

przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Filia szkoły a miejsce świadczenia pracy

Miejscem świadczenia pracy nie zawsze musi być tylko siedziba pracodawcy. Może ono być określone przez strony umowy o pracę dowolnie. Można np. wskazać każde inne miejsce, w którym na stałe, tj. z pewną częstotliwością pracownik wykonywał będzie woje zadania.

Jeżeli w stosunku do tych ustaleń następują incydentalne odstępstwa, wówczas można mówić o podróży służbowej, czyli tzw. delegacji. Chodzi o sytuacje, w których pracownik wykonuje zadania poza siedzibą pracodawcy lub ustalonym stałym miejscem pracy.

W przypadku pracy w filii szkoły dojazd do tej filii jest ustalany z góry. Należy zatem stwierdzić, że filia szkoły jest w tym przypadku stałym miejscem świadczenia pracy.

Filia a podróż służbowa – co w umowie o pracę

Umowy o pracę powinny zawierać precyzyjne zapisy w zakresie miejsca świadczenia pracy, tak aby nie powstawały w tym zakresie wątpliwości.

Wystarczający byłby np.: zapis w umowie, że miejscem świadczenia pracy jest „Zespół Szkół...”, bowiem oddział zamiejscowy również wchodzi w jego skład.
Wioletta Wołek-Sarek

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql