Polski Ład w szkole: Jak zmieniły się zasady obliczania zaliczki na PIT

Mariusz Olech
Data publikacji: 18 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
Polski Ład w szkole: Jak zmieniły się zasady obliczania zaliczki na PIT

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów całkowicie zmieniło zasady obliczania zaliczek dla PIT, również dla pracowników obsady. Wiele osób ma ogromne trudności z interpretacją niejasnych przepisów, czemu trudno się dziwić. Rozwiej swoje wątpliwości na temat obliczania zaliczek na PIT.

Polski Ład w szkole — dlaczego nowe zasady to problem

Nie da się ukryć, że zmiana zasad naliczania zaliczek na PIT jest trudna do wdrożenia w praktyce. Trudności może rodzić choćby podwójne obliczenie zaliczki (według starych i nowych zasad). Poza tym problemy wiążą się z koniecznością zwrotu zaliczki pobranej w wyższej kwocie, niż wynika z nowego rozporządzenia.

Księgowi sygnalizują zaś, że nie sposób niezwłocznie wykonać ten obowiązek, ponieważ wymaga on skomplikowanych obliczeń. Poza tym przypada na trudny okres początku roku kalendarzowego. Dodatkowo informatyczne systemy księgowo-płacowe używane w firmach na ogół nie są przystosowane zmian wprowadzonych omawianym rozporządzeniem.

Niestety nie można wykluczyć odpowiedzialności karnoskarbowej za opóźnienia w zwrocie zaliczek na PIT.

Istota nowego rozwiązania w zakresie zaliczek na PIT

Z rozporządzenia wynika, że zaliczka za styczeń dla pracowników osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto powinny być pobierane w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach, które obowiązywały do końca 2021 r. Jeśli zatem zaliczka obliczona według Polskiego Ładu będzie wyższa od zaliczki obliczonej według starych zasad, to płatnik powinien przesunąć w czasie jej pobranie oraz wpłatę do urzędu skarbowego. Owo przesunięcie powinno nastąpić do czasu (miesiąca), kiedy wystąpi ujemna różnica między tą zaliczką a zaliczką z 2021 roku.

Wtedy powinien on dokonać poboru zaliczki do wysokości tej ujemnej różnicy.

Co w przypadku pobrania wyższej zaliczki

Może okazać się, że w styczniu 2022 r. pobrano już zaliczkę w wyższej kwocie, ale nie wpłacono jej do urzędu skarbowego. Wtedy należy:

  • dokonać stosownej korekty rozliczeń,
  • niezwłocznie zwrócić różnicę pracownikowi.
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 28).
Mariusz Olech

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql