Edukacja domowa – ważne zmiany z projektu nowelizacji Prawa oświatowego (aktualizacja)

Monika Fidler
Data publikacji: 26 października 2022 r.
Poleć znajomemu
Edukacja domowa – ważne zmiany z projektu nowelizacji Prawa oświatowego (aktualizacja)

Doprecyzowanie warunków udzielania zezwolenia na edukację domową oraz ułatwienie uczniom i ich rodzicom korzystania ze wsparcia szkoły – takie uzasadnienie do zmian w nauczaniu domowym zawiera projekt nowelizacji Prawa oświatowego. Edukacja domowa zostanie zmieniona w kilku ważnych kwestiach, w tym związanej z terminem wydawania zezwoleń.

Powrót do rejonizacji, czyli realne wsparcie szkoły

W projekcie ustawy zaproponowano przywrócenie funkcjonującego wcześniej rozwiązania dotyczącego możliwości wydawania zezwolenia na edukację domową pod warunkiem, że przedszkole, inna forma wychowania przedszkolnego lub szkoła, do której dziecko zostało przyjęte, znajduje się na terenie województwa, w którym dziecko mieszka, a także w województwie z nim sąsiadującym.

Możliwość uczestniczenia w szkole w zajęciach, zapewnienie dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych oraz prawo do konsultacji może być realne w przypadku gdy szkoła znajduje się blisko miejsca zamieszkania dziecka.

Określono termin na złożenie wniosku o edukację domową

Kolejną proponowaną zmianą jest wskazanie terminu złożenia przez rodziców dziecka wniosku o udzielenie zezwolenia na spełnianie obowiązku nauki poza przedszkolem, inną formą wychowania przedszkolnego, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub szkołą.

Wniosek będzie można złożyć między 1 lipca a 21 września roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć spełnianie ww. obowiązków. Natomiast zezwolenie na realizację ww. obowiązków będzie wydawane w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Egzaminy klasyfikacyjne tylko w szkole

Doprecyzowano również przepis dotyczący miejsca przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych zdawanych przez dzieci realizujące ww. obowiązek. Egzaminy te będą zdawane przez ucznia w szkole, a w przypadku egzaminów klasyfikacyjnych z zajęć z zakresu praktycznej nauki zawodu – w szkole lub innym miejscu wskazanym przez dyrektora.

O terminie i miejscu przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych będzie trzeba powiadomić organ sprawujący nadzór pedagogiczny na co najmniej 14 dni przed terminem egzaminów.

Kiedy przepisy wejdą w życie

Nowe regulacje zaczną obowiązywać po 14 dniach od dnia ogłoszenia ustawy. Z tym że dopiero od 1 września 2023 r. wejdą przepisy dotyczące:

  • obowiązku posiadania warunków do zapewnienia realizacji obowiązku edukacyjnego w przedszkolu lub szkole w razie cofnięcia zezwolenia,
  • możliwości realizacji edukacji domowej przez maksymalnie 50% uczniów.
Źródło:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (projekt z 20 października 2022 r.).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql