Język łaciński na maturze w roku szkolnym 2026/2027 i nie tylko

Michał Kowalski
Data publikacji: 20 marca 2023 r.
Poleć znajomemu
Język łaciński na maturze w roku szkolnym 2026/2027 i nie tylko

Przed nami nowelizacja ustawy – Prawo oświatowe. M.in. wprowadzona zostanie możliwość zdawania języka łacińskiego jako obcego nowożytnego na maturze – począwszy od roku szkolnego 2026/2027. To jednak nie jedyna nowość.

Język łaciński jako przedmiot maturalny

W projekcie dodano język łaciński do katalogu języków obcych, które będą mogły być zdawane na egzaminie maturalnym. Możliwość taka zaistnieje od roku szkolnego 2026/2027. Język łaciński jako język obcy nowożytny będzie można zdawać tylko na poziomie podstawowym i jedynie w części pisemnej. Natomiast na poziomie rozszerzonym pozostanie możliwość zdawania przedmiotu: język łaciński i kultura antyczna.

Więcej niż jeden podręcznik z języka łacińskiego

To nie koniec zmian w zakresie języka łacińskiego. Również w przypadku tego przedmiotu możliwe stanie się przedstawienie dyrektorowi przez zespół nauczycieli propozycji więcej niż jednego podręcznika lub materiału edukacyjnego.

Zespołowy projekt przedsięwzięcia biznesowego lub społecznego

Przewidziano również zmianę w zakresie egzaminu maturalnego z nowego przedmiotu biznes i zarządzanie. Otóż w świadectwie maturalnym będzie uwzględniana ocena za opracowanie przez absolwenta zespołowego projektu przedsięwzięcia biznesowego lub społecznego. Będzie to dotyczyło absolwenta, który przystąpi do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Nowe zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty i zawodowego

Warto również zwrócić uwagę na zmiany w zakresie zwolnień z egzaminu ósmoklasisty i zawodowego. Otóż dyrektor właściwej OKE będzie mógł zwolnić z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty ucznia, który z uwagi na szczególne przypadki zdrowotne nie będzie mógł w ogóle przystąpić do tego egzaminu - zarówno w terminie głównym, jak i dodatkowym. Analogiczne zwolnienie obejmie ucznia lub słuchacza w zakresie egzaminu zawodowego.

Źródło:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (z 15 marca 2023 r.)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql