Ze względu na wątpliwości interpretacyjne, dotyczące sposobu liczenia liczby dni pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych oraz zgłaszaną potrzebę zmniejszenia minimalnej liczby dni pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych, przygotowany został projekt zmian w przepisach.
-
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach,
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
Pięć dni pobytu w domu wczasów dziecięcych
Zgodnie z projektami ww. rozporządzeń, od 1 września 2022 r.
- ma obowiązywać nowy minimalny czas pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych, który wyniesie 5 dni oraz
- doprecyzowane zostanie, że do liczby dni pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych wlicza się zarówno dzień przyjazdu wychowanka, jak i dzień jego wyjazdu.
Maksymalny czas pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych nie zostanie zmieniony i nadal będzie wynosił 12 tygodni.
Porównanie aktualnych i planowanych przepisów
|
|
Obecnie
|
Po planowanych zmianach od 1 września 2022 r.
|
Okres pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych nie może być krótszy niż 6 dni i dłuższy niż 12 tygodni.
|
Okres pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych nie może być krótszy niż 5 dni i dłuższy niż 12 tygodni. Do liczby dni pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych wlicza się dzień przyjazdu i dzień wyjazdu wychowanka.
|
Zdaniem projektodawców okres 5 dni pozwoli na zorganizowanie dziecku nauki w szkole, połączonej z jednoczesnym:
- wspieraniem jego fizycznego i psychicznego rozwoju oraz
- wzmocnieniem ogólnej kondycji psychofizycznej,
- kształtowaniem zachowań prozdrowotnych.
W takim okresie mogą odbywać się m.in. turnusy dla dzieci z otyłością, z wadami postawy, z problemami zdrowotnymi, a także turnusy korekcyjno‑kompensacyjne i terapeutyczno‑edukacyjne.
Ważną zmianą jest również doprecyzowanie, że do liczby dni pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych wlicza się zarówno dzień przyjazdu wychowanka, jak i dzień jego wyjazdu
Zmiany mają wejść w życie od 1 września 2022 r.
- Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (projekt z 28 czerwca 2022 r.).
- Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (projekt z 28 czerwca 2022 r.).
Opracowanie: Marta Wysocka