Poznaliśmy projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Zmiany wiążą się przede wszystkim z planowanym wprowadzeniem nowego przedmiotu – historia i teraźniejszość.
Nowy przedmiot – historia i teraźniejszość (HiT) zostanie wprowadzony w ramowych planach nauczania:
od roku szkolnego 2022/2023 - w klasie I liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia, natomiast w kolejnych latach w pozostałych klasach,
od roku szkolnego 2025/2026 - w semestrze I klasy I branżowej szkoły II stopnia, który rozpoczyna się 1 września 2025 r. lub 1 lutego 2026 r., zaś w kolejnych latach również w pozostałych klasach i semestrach.
Oprócz tego przewidziano zwiększenie liczby godzin historii w IV klasie liceum ogólnokształcącego i V klasie technikum. Otóż przedmiot ten będzie realizowany w wymiarze 2 godzin tygodniowo nie później niż do końca stycznia w danym roku szkolnym, a nie przez cały rok szkolny.
Według projektowanej nowelizacji możliwe będzie realizowanie obowiązkowych zajęć edukacyjnych w ramach kształcenia ogólnego w:
oddziale,
grupie oddziałowej,
grupie międzyoddziałowej.
Dotyczy to techników, a także szkół branżowych I i II stopnia. Ma tu ułatwić uruchomienie kształcenia w poszczególnych zawodach mimo mniejszej liczby uczniów w danym zawodzie.
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń