Już we wrześniu 2013 r. organy prowadzące otrzymają 504 mln złotych tzw. dotacji przedszkolnej. Pozwoli to na obniżenie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu do 1 zł już od nowego roku szkolnego, a także umożliwi stopniowe zwiększanie liczby miejsc w przedszkolach, tak by w 2015 roku każdy czterolatek, a w 2017 roku także każdy trzylatek znalazł miejsce w przedszkolu.
Już od września 2013 roku każda dodatkowa godzina pobytu dziecka w przedszkolu ponad bezpłatny wymiar ustawowy, finansowany przez gminę (co najmniej 5 godzin) będzie kosztowała rodziców maksymalnie 1 złoty.
Od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie miało prawo do edukacji przedszkolnej. W praktyce o przygotowanie odpowiedniej liczby miejsc zadba gmina, z kolei rodzice będą mogli z nich skorzystać, jeśli będą zainteresowani posłaniem dziecka do przedszkola. Miejsce takie zostanie zorganizowane w przedszkolu prowadzonym przez gminę lub przez organ niepubliczny, który zdecyduje się przyjąć zasady obowiązujące przedszkola gminne (np. niskie opłaty dla rodziców - maksymalnie 1 złoty za każdą dodatkową godzinę, takie same zasady rekrutacji, itd.).
Aby gminy zyskały fundusze na wprowadzenie niskich opłat dla rodziców i zapewnienie miejsc dla wszystkich dzieci w wieku 3-5 lat, rząd proponuje wprowadzenie stałej dotacji dla gmin z budżetu państwa. Po raz pierwszy tak zwana dotacja przedszkolna zostanie przekazana gminom już we wrześniu 2013 roku na okres wrzesień-grudzień 2013 r. Samorządy otrzymają w bieżącym roku łącznie 504 miliony złotych.
W roku 2014 dotacja przedszkolna wyniesie już 1,6 miliarda złotych, co w przeliczeniu na każde dziecko oznacza 1242 złote. W kolejnych latach będzie ona wzrastać o wskaźnik inflacji.
W ustawie pozostanie oferta dla przedszkoli niepublicznych. Od 1 września 2015 r. te z nich, które dobrowolnie podporządkują się zasadom odpłatności ustalonym uchwałami rad gmin dla przedszkoli publicznych prowadzonych przez samorządy (czyli „dodatkowe" godziny za 1 zł., te same zasady rekrutacji itd.), będą otrzymywały dotację z budżetu gminy w wysokości 100% kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym.
30 kwietnia 2013 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zmiany w Programie spowodują przeniesienie środków z komponentów centralnych na Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, w tym wsparcie edukacji przedszkolnej. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na modernizację placówek, w których wychowanie przedszkolne odbywa się tylko w oddziałach przedszkolnych (ponad 2000 oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy około 1400 szkołach podstawowych). Trafią one także w pierwszej kolejności do oddziałów przedszkolnych na terenie gmin o najniższym poziomie uprzedszkolnienia w danym województwie.
W ramach wsparcia oddziałów przedszkolnych środkami UE zaplanowano, że fundusze te mogą być przeznaczone na:
Jednocześnie dzięki przesunięciu środków w ramach POKL dodatkowe 5,6 mln euro zostanie przeznaczonych na poprawę funkcjonowania szkół zawodowych, zwłaszcza współpracujących z przedsiębiorstwami.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń