Podwyżki dla nauczycieli – czy będzie waloryzacja

Michał Kowalski
Data publikacji: 26 stycznia 2024 r.
Poleć znajomemu
Podwyżki dla nauczycieli – czy będzie waloryzacja

Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, który ma istotnie zmienić zasady ustalania stawek wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z projektem mają być one waloryzowane w oparciu o przeciętne wynagrodzenie ogłaszane przez GUS. Wejście w życie zmian jest dość prawdopodobne, ponieważ ich poparcie deklarują dwie największe partie w parlamencie. Sprawdźmy więc, jakie rozwiązania w zakresie wynagrodzeń nauczycieli przewidziano w projekcie.

Płace nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce

W obywatelskim projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela, który trafił do Sejmu z inicjatywy przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego, przewidziano przede wszystkim powiązanie podwyżek dla nauczycieli ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce ogłaszanego przez Prezesa GUS.

Chodzi tu o kwotę przeciętnego wynagrodzenia, ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Będzie waloryzacja wynagrodzenia nauczycieli

W konsekwencji zarówno parametr średniego wynagrodzenia nauczycielajak i minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu zawodowego mają rosnąć corocznie - adekwatnie do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w III kwartale roku poprzedzającego rok budżetowy. Będziemy więc mieli do czynienia ze swoistą waloryzacją wynagrodzenia nauczycieli.

Stawki wynagrodzenia zasadniczego pochodną przeciętnego wynagrodzenia

Parametr średniego wynagrodzenia nauczycieli zgodnie z projektem ma wynosić:

  • 90% przeciętnego wynagrodzenia – nauczyciel stażysta (projekt w toku dalszych prac będzie oczywiście dostosowany do nowego systemu awansu zawodowego),
  • 100% przeciętnego wynagrodzenia – nauczyciel kontraktowy,
  • 125% przeciętnego wynagrodzenia – nauczyciel mianowany,
  • 155% przeciętnego wynagrodzenia – nauczyciel dyplomowany.

Z kolei minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego wyniosą co najmniej 73% przeciętnego wynagrodzenia dla nauczyciela początkującego (dawnego stażysty) i co najmniej 100% przeciętnego wynagrodzenia dla nauczyciela dyplomowanego. Z kolei dla nauczyciela mianowanego proporcje zostaną określone pomiędzy 73% a 100%.

Przeciętne wynagrodzenie z III kwartału 2023 r. ogłoszone w komunikacie GUS wyniosło 7 194,95 zł.

Konkretne stawki minimalne na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będzie określał, tak jak dotychczas, Minister Edukacji Narodowej na poziomie rozporządzenia płacowego.

Źródło:
  • obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druk nr 28) 
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql