Podwyżki dla nauczycieli - czy wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia należy potrącić z wynagrodzenia nauczyciela

Michał Kowalski
Data publikacji: 28 lutego 2024 r.
Poleć znajomemu
Podwyżki dla nauczycieli - czy wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia należy potrącić z wynagrodzenia nauczyciela

Czy wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia powinno być zwrócone w związku z podwyżkami dla nauczycieli? W ocenie Związku Powiatów Polskich – tak. Odmiennego zdania jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Najważniejszą kwestią są tu jednak warunki ewentualnego potrącenia wyrównania z wynagrodzenia nauczyciela.

Związek Powiatów Polskich: zwrot wyrównania jest zasadny

Związek Powiatów Polskich prezentuje stanowisko, w świetle którego wyrównanie do ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę wypłacone nauczycielom stało się świadczeniem nienależnym. Wprawdzie początkowo wypłata ta była zasadna z uwagi na ustawę o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Niemniej jednak wyrównanie stało się świadczeniem nienależnym w momencie wejścia w życie rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Na tej podstawie ZPP wskazuje, że zasadne jest żądanie zwrotu wcześniej wypłaconego wyrównania. Stanowisko takie przedstawiliśmy także w Portalu Oświatowym.

ZNP: wyrównanie nie jest świadczeniem nienależnym

Na odmiennym stanowisku stoi Związek Nauczycielstwa Polskiego, który ustalany jest w w odniesieniu do wynagrodzenia osiągniętego w danym miesiącu, w związku z nieosiągnięciem w tym miesiącu kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jako taki nie może być on uznany za świadczenie nienależne.

Potrącenie wyrównania tylko za pisemną zgodą nauczyciela

Niezależnie od tego, które stanowisko jest prawidłowe, w obydwu przypadkach dojdziemy do jednego istotnego wniosku. Otóż ewentualne potrącenie wyrównania nie jest możliwe bez pisemnej zgody nauczyciela.

Dokonanie potrącenia bez takiej zgody stanowiłoby bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożone karą grzywny.

Odrębną kwestią jest żądanie zwrotu wyrównania od nauczyciela w drodze wezwania do zapłaty, a w razie jego odmowy – skierowanie sprawy do sądu pracy. W takim przypadku o zasadności roszczenia orzeknie sąd.

Źródło:
  • samorzad.pap.pl
  • Znp.edu.pl
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql