Realizacja programu „Szkoła z witaminą” w projekcie nowego rozporządzenia MEN

Data publikacji: 28 lipca 2017 r.
Poleć znajomemu
Realizacja programu „Szkoła z witaminą” w projekcie nowego rozporządzenia MEN

MEN opublikował projekt rozporządzenia regulującego zasady realizacji programu „Szkoła z witaminą”. Projekt z całą pewnością zainteresuje szkoły, które dotychczas uczestniczyły w programach „Mleko w szkole” i „Owoce i warzywa w szkole”.

Jeden nowy program zamiast dwóch dotychczasowych

Zgodnie z ustawą o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych obowiązkiem MEN jest określenie środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym służących zapewnieniu prawidłowej realizacji programu dla szkół „Szkoła z witaminą” oraz szczegółowego sposobu ich realizacji. Celem jest upowszechnianie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych.

Konieczność zastąpienie dotychczasowego rozporządzenia z 2014 r. wynika z tego, że od roku szkolnego 2017/2018 r. zamiast programów „Mleko w szkole” i „Owoce i warzywa w szkole” będzie funkcjonował jeden wspólny program „Szkoła z witaminą”.

Proponowane formy działań edukacyjnych

W projekcie określono katalog działań edukacyjnych do wyboru przez szkoły, które przystąpią do nowego programu. Działania polegają m.in. na organizacji wspólnych śniadań, prowadzeniu ogródków, wydawaniu gazetek lub zajęciach edukacyjnych w formie warsztatów kulinarnych. Przewidziano również działania o szerszej skali np. organizowanie wystaw, festynów i wycieczek z udziałem rodziców.

Obowiązkiem szkoły, która przystąpiła do programu ma być – w ramach realizacji ww. działań – uwzględnianie elementów edukacji z zakresu zdrowego odżywiania i przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności.

Nowy program będzie obsługiwany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Szkoły realizujące program będą przesyłały do terenowych jednostek KOWR informacje o wykonanych działaniach towarzyszących.

Źródło:

  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu realizacji w szkołach towarzyszących środków edukacyjnych, które służą zapewnieniu prawidłowej realizacji programu dla szkół „Szkoła z witaminą” (projekt z 19 lipca 2017 r.).
Opracowanie: Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel