Większość nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół i placówek oświatowych w pierwszym kwartale roku dostanie tzw. trzynastkę. Interpretacja przepisów dotyczących dodatkowego wynagrodzenia rocznego do tej pory była niejednoznaczna, bo czym jest „organizacja pracy szkoły”? Czy jest to tożsame z rokiem szkolnym? Poznaj opinię MEN w tej sprawie i sprawdź, komu oraz na jakich zasadach należy wypłacić trzynastkę za 2009 r.!
Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje z mocy ustawy wszystkim pracownikom niepedagogicznym oraz nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub organy administracji rządowej (art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 grudnia 1997 r. dalej jako: o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym oraz art. 48 KN).
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w pełnej wysokości przysługuje pracownikom, którzy byli zatrudnieni u danego pracodawcy przez cały rok kalendarzowy. W przypadku pracowników zatrudnionych na okres krótszy od roku dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, o ile wyniósł on co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).
Przepracowanie u danego pracodawcy okresu co najmniej 6 miesięcy, od którego uzależnione jest nabycie prawa do trzynastki, nie jest wymagane w enumeratywnie wymienionych sytuacjach. Pracownik nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego pomimo nieprzepracowania wymaganych 6 miesięcy w przypadku:
Palacz c.o. zatrudniony w szkole od listopada 2009 r. do marca 2010 r. nabędzie prawo do trzynastki zarówno za 2009 r., jak i za 2010 r., ponieważ został zatrudniony do pracy sezonowej, zaś umowa została zawarta na sezon trwający dłużej niż 3 miesiące.
Do tej pory pojawiały się rozbieżności interpretacyjne, czy zatrudnienie nauczyciela po 1 września zwalnia go z konieczności przepracowania 6 miesięcy w danej szkole i uprawnia do trzynastki za dany rok. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło opinię, iż „określenie „nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły” oznacza, że prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dotyczy nauczycieli, z którymi stosunek pracy został nawiązany z początkiem roku szkolnego, tj. z dniem 1 września (…). Gdyby ustawodawca zamierzał przyznać prawo do wynagrodzenia rocznego każdemu nauczycielowi niezależnie od tego, z jaką datą został zatrudniony, to nie wpisywałby w art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym warunku nawiązania stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły, a po prostu ustaliłby, że przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem”. (Opinia MEN z 4 grudnia 2009 r. DS-WPZN-AB-401-02/09).
Wyłączenie z obowiązku przepracowania co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy nauczyciela zatrudnionego zgodnie z organizacją pracy szkoły nie oznacza, że każdy nauczyciel zatrudniony z początkiem roku szkolnego otrzyma trzynastkę. Aby otrzymać trzynastą pensję nauczyciel musi pracować od 1 września co najmniej do końca danego roku kalendarzowego.
Nie jest wymagane przepracowanie 6 miesięcy u danego pracodawcy także w sytuacji, gdy przepracowanie tego okresu było niemożliwe z powodu przebywania na urlopie wychowawczym. Należy przy tym pamiętać, że sytuacja ta tylko ma znaczenie w roku, w którym pracownik udał się na urlop wychowawczy oraz w roku, w którym z tego urlopu powrócił.
Badając okres pracy uprawniający do dodatkowego wynagrodzenia rocznego zarówno nauczyciela, jak i pracownika niepedagogicznego, należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia w danej szkole lub placówce w ciągu roku kalendarzowego.
Informatyk przez 2 miesiące na podstawie umowy zlecenia usprawnił sieć internetową oraz dokonał konserwacji sprzętu komputerowego w szkole. Od 1 września 2009 r. został zatrudniony jako nauczyciel informatyki w tej placówce. Czy do trzynastki za 2009 r. należy wziąć pod uwagę okres pracy na podstawie umowy zlecenia?
Nie. Wykonując czynności w ramach umowy cywilnoprawnej, zleceniobiorca nie pozostaje w stosunku pracy, zatem okres, na który została zawarta umowa zlecenia nie może być zaliczony do okresu uprawniającego do otrzymania trzynastki.
Czasami nie wystarczy przepracowanie wymaganego okresu, by otrzymać trzynastą pensję. Niektóre przewinienia pracowników skutkują pozbawieniem prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Zdarzy się tak w przypadku:
Woźny zatrudniony od kilku lat na czas nieokreślony w październiku porzucił pracę. Po upływie miesiąca została rozwiązana z nim umowa o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 pkt 2 kp. Nie pozbawia go to jednak trzynastki, gdyż rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie zostało dokonane z winy pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy. Tylko zwolnienie pracownika na podstawie art. 52 kp, tj. rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, spowoduje pozbawienie go prawa do trzynastki.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest uprawnieniem odnoszącym się do danego roku kalendarzowego. Zatem okoliczności mające wpływ zarówno na przyznanie prawa do trzynastki, jak i pozbawiające pracownika do niej prawa badasz wyłącznie w danym roku kalendarzowym.
Pracownik sekretariatu 4 stycznia 2010 r. został zwolniony bez wypowiedzenia z jego winy. Jeżeli w 2009 r. przepracował wymagany okres, to przysługuje mu prawo do trzynastki za ten rok.
Przepisy nie definiują pojęcia „przepracować”. Toczy się spór, czy ustawodawca miał na myśli okres pozostawania w stosunku w pracy, czy też okres faktycznego świadczenia pracy. Zdaniem Sądu Najwyższego „warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego”(uchwała SN z 25 lipca 2003 r.). Przy czym bez znaczenia jest fakt, czy za dany okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia czy nie. Okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy np. z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego czy też okresy zwolnienia od pracy niewymienione w art. 2 ust 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie będą okresami „przepracowanymi”, zatem nie należy ich wliczać do okresu, od którego uzależnione jest prawo do trzynastki.
Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony od 1 stycznia 2009 r. do 25 marca 2009 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Od 26 marca do 24 września 2009 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Z dniem 25 września 2009 r. rozpoczęła urlop wychowawczy. Nauczycielce nie będzie przysługiwała trzynastka za 2009 r., gdyż w tym roku efektywnie nie przepracowała ani jednego dnia.
Inna kwestią pozostaje określenie czym jest przepracowanie wymaganego okresu „u danego pracodawcy”. Czy jest to tylko świadczenie pracy określonej w umowie o pracę czy także wykonywanie innych zadań na rzecz danego pracodawcy. W tej sprawie jednoznacznie wypowiedział się Sąd Najwyższy, który orzekł, iż nauczycielowi, który został zwolniony od pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za dany rok kalendarzowy. „Jako członek zarządu zakładowej organizacji związkowej wykonuje bowiem u danego pracodawcy, objętego jej działaniem, obowiązki w zakresie obrony szeroko pojętych praw i interesów pracowników, ich reprezentacji w sporach z pracodawcą, przestrzegania przepisów prawa pracy i inne, powierzone tej organizacji przepisami ustawy o związkach zawodowych. Oznacza to, iż w tym sensie wykonuje on pracę u danego pracodawcy, lecz inną, niż wynikająca ze stosunku zobowiązaniowego łączącego go z pracodawcą.” (uchwała SN z 13 grudnia 2005 r.).
Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest niezależne od wymiaru etatu pracownika. Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy ma ten skutek, iż wysokość trzynastki pracownika zatrudnionego na część etatu będzie niższa niż pracownika, który pracował w pełnym wymiarze czasu pracy.
Jeżeli nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach oświatowych, w których jest przewidziana trzynasta pensja i w każdej z nich spełnia warunki do jej otrzymania, w każdej ze szkół otrzyma trzynastkę proporcjonalnie do okresu zatrudnienia i pobieranego wynagrodzenia.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje trzynastka. Obliczając sumę wynagrodzenia uwzględnia się składniki przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). W związku z tym, że zasady ustalania ekwiwalentu za urlop pracowników niepedagogicznych i nauczycieli są różne, inaczej oblicza się podstawę trzynastki dla tych grup pracowników placówek oświatowych.
Sumując wynagrodzenie za pracę nauczyciela, będące podstawą do obliczenia wysokości trzynastki, uwzględnia się:
Obliczając podstawę trzynastki pracowników obsługi szkoły sumuje się otrzymane przez pracownika w roku kalendarzowym wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyłączeniem:
Trzynastkę wypłaca się najpóźniej do końca pierwszego kwartału roku następującego po roku kalendarzowym, za który przysługuje to wynagrodzenie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z pracownikiem rozwiązano w związku z likwidacją pracodawcy. W tej sytuacji trzynastkę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy (art. 5 ust. 2 i ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).
Trzynastkę wypłacasz w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku następującego po roku, w który pracownik nabył do niej prawo. Oznacza to, że możesz wypłacić trzynastkę wcześniej, np. gdy pracownik rozwiązuje umowę o pracę w ciągu roku. Pamiętaj, by wypłacić trzynastkę dopiero wtedy, gdy upewnisz się, że pracownik nabył do niej prawo. Może zdarzyć się tak, że np. w okresie wypowiedzenia pracownik popełni przewinienie, które pozbawi go prawa do trzynastki!
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń