Wczasy pod gruszą dla osób zatrudnionych w trakcie roku

Agnieszka Rumik-Smolarz
Data publikacji: 22 czerwca 2022 r.
Poleć znajomemu
Wczasy pod gruszą dla osób zatrudnionych w trakcie roku

W regulaminach ZFŚŚ niekiedy pojawia się zapis, stanowiący, że podstawą złożenia wniosku o tzw. wczasy pod gruszą, jest plan urlopów zatwierdzony do 31 grudnia poprzedniego roku. wypoczynkowych na dany rok oraz uprawnienie pracownika do wykorzystania 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego urlopu w danym roku. Czy w takim przypadku zatrudniona w trakcie roku uniemożliwia otrzymanie świadczenia? Wszak takie osoby nie były ujęte w planie urlopów zatwierdzonym przed rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kogo obejmuje plan urlopów?
  • Czy pracownikom, którzy nie byli uwzględnieni w planie urlopów można odmówić przyznania świadczenia z ZFŚS w formie dofinansowania do wypoczynku?
  • Czy pracodawca może pozbawić prawa do świadczeń z ZFŚŚ ze względu zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego?

Cele Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Środki z ZFŚS przeznacza się na działalność socjalną w jednostce, przez którą rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:

  1. różnych form wypoczynku,
  2. działalności kulturalno-oświatowej,
  3. działalności sportowo-rekreacyjnej,
  4. opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
  5. udzielania pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej,
  6. udzielania zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową

(art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS).

Warunki działalności socjalnej określa regulamin zakładowy

Szczegółowe warunki działalności socjalnej ze środków ZFŚS na terenie danej placówki reguluje regulamin ZFŚS. Dokument ten powinien określać:

  • zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu,
  • zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele,
  • rodzaje działalności socjalnej

(art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu – tzw. kryterium socjalne. Jest to podstawowe kryterium, jakim należy się kierować przyznając świadczenia z ZFŚS.

W przypadku dofinansowania do wypoczynku wiele regulaminów ZFŚS dodatkowo uzależnia przyznanie świadczenia od wymogu wykorzystania 14-dniowego urlopu. Taki zapis, co potwierdziła inspekcja pracy nie jest zabroniony (stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 23 maja 2019 r. w sprawie gospodarowania środkami zfśs; znak UNP: GIP-19-30615, GIP-GBI.0701.72.2019.3).

Plan urlopów a pozbawienie prawa do świadczenia z ZFŚS w formie dofinansowania do wypoczynku

Z przepisów prawa pracy wynika, że obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie planu urlopów dla pracowników na dany rok kalendarzowy (art. 163 § 1 Kodeksu pracy). Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 163 § 2 Kodeksu pracy).

Oczywistym jednak jest, że plan sporządzany na dzień 31 grudnia nie obejmie pracowników, którzy zostaną zatrudnieni po tym daniu, dlatego jak najbardziej pracodawca może skorygować plan urlopowy z uwzględnieniem wypoczynku nowo zatrudnionych osób.

Jeżeli tacy pracownicy spełnią warunki regulaminu ZFŚS dotyczące wykorzystania co najmniej 14 dni urlopu w celu otrzymania dofinansowania do wypoczynku we własnym zakresie tzw. wczasy pod gruszą, to nie ma podstaw by odmawiać im przyznania tego świadczenia tylko dlatego, że ich urlopy nie były uwzględnione w planie na dzień 31 grudnia. Jak wskazano wyżej – nie mogły być uwzględnione w planie, bowiem w tym dniu nie były pracowniami szkoły. Dlatego odmowa przyznania im świadczenia jest nieuzasadniona. Generalnie taki zapis w sposób nieuprawniony pozbawia prawa do świadczenia osoby, które są zatrudnione po 31 grudnia, mimo że spełnią wymogi regulaminu ZFŚS dotyczące przyznania świadczenia.

Odmowa przyznania świadczenia z ZFŚS w formie dofinansowania do wypoczynku pracownikom, którzy mają zaplanowany 14-dniowy urlop nie ma uzasadnienia.
Agnieszka Rumik-Smolarz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql