Wspólne gospodarstwo domowe w kontekście ZFŚS

Wspólne gospodarstwo domowe w kontekście ZFŚS

Sposób ustalania dochodu na osobę w rodzinie na potrzeby ZFŚS określa regulamin danej placówki. Nie ma przeszkód, aby do wspólnego gospodarstwa zaliczyć np. osoby wspólnie zamieszkujące, wychowujące wspólne dziecko i zamieszkujące razem.

Gospodarstwo domowe zdefiniowane w regulaminie ZFŚS

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS, z uwzględnieniem konieczności stosowania kryteriów socjalnych powinien precyzować regulamin ZFŚS (art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Definicja pojęcia „gospodarstwa domowego” wręcz powinna być zawarta w obowiązującym w danej szkole regulaminie ZFŚS.

Kryterium socjalne nie może być oderwane od gospodarstwa domowego

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy).

Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lutego 2008 r. (II PK 156/0796) wskazywał że możliwe jest przyjęcie średniego dochodu na członka rodziny jako usprawiedliwionego kryterium oceny sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby ubiegającej się o przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokości dopłat z funduszu świadczeń socjalnych bo jest to obiektywnie czytelny i miarodajny sposób oceny zasadności ubiegania się o świadczenia z tego funduszu.

Pogląd ten był następnie powtarzany w orzeczeniach Sądu Najwyższego, w których akcentowano sprzeczność z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wydatkowania środków Funduszu na finansowanie ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z pominięciem wspomnianych kryteriów socjalnych (wyroki Sądu Najwyższego: z dnia 25 sierpnia 2004 r., I PK 22/03, OSNP 2005 Nr 6, poz. 80; z dnia 16 sierpnia 2005 r., I PK 12/05, OSNP 2006 nr 11-12, poz. 182).

Gospodarstwo domowe to nie tylko wspólne zamieszkiwanie

Dla pełnego zobrazowania sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej istotna jest informacja nie tylko o dochodach pracownika osiąganych u danego pracodawcy, ale także dochodach pracownika osiąganych poza zakładem pracy, a także dochodach członków rodziny, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 9 września 2015 r., III AUa 2089/14). Przez wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego rozumie się nie tylko wspólne zamieszkiwanie, ale również wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych.

Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego są::
  • udział,
  • wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 27 listopada 2009 r., sygn. akt II SA/Lu 587/09).

Rozdzielność majątkowa a wspólne gospodarstwo domowe

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa) (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Rozdzielność majątkowa małżeńska nie jest jednoznaczna z tym, że małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. Potwierdza to również pismo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 23 lutego 2011 r. (nr SPS-023-20396/11), które, wskazuje, że zgodnie z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swoich sił oraz swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, które przez swój związek założyli. Obowiązek ten, jako wynikający z przepisu bezwzględnie obowiązującego, powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i gaśnie z chwilą jego ustania, orzeczenia separacji lub unieważnienia. Zatem istota związku małżeńskiego opiera się na prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego.

Co w przypadku związku partnerskiego

Wątpliwości w tym kontekście mogą budzić także osoby wspólnie zamieszkujące, które nie pozostają w związku małżeńskim. W tym wypadku nie obowiązują żadne domniemania wspólnoty majątkowej. Ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii należy do kompetencji pracodawcy. Można przyjąć np., że w razie wspólnego zamieszkiwania należy uwzględnić również dochody osoby wspólnie zamieszkującej.

Jeżeli pracownik mieszka ze swoim partnerem i mają wspólne dziecko, można przyjąć, że prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Wówczas dochód drugiej osoby powinien zostać wliczony do dochodu gospodarstwa domowego, nawet jeśli nie pozostają w związku małżeńskim.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql