Pensum pedagoga specjalnego jest określane przez organ prowadzący na poziomie do 22 godzin. W ramach tego wymiaru pedagog specjalny nie tylko prowadzi zajęcia, ale też wykonuje inne obowiązki. Ile godzin zajęć powinien zatem realizować pedagog specjalny?
Od roku szkolnego 2024/2025 obowiązywać będą wyższe limity etatów nauczycieli specjalistów w tym pedagogów specjalnych i psychologów w odniesieniu do liczby uczniów. To może oznaczyć konieczność zwiększenia liczby etatów na stanowisku pedagoga specjalnego, pedagoga, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego.
Kto jest nauczycielem specjalistą
Sformułowanie "nauczyciele specjaliści" jest używane potocznie i nie znajdziemy go w przepisach Karty Nauczyciela. Przyjmuje się jednak, że do grupy specjalistów zalicza się następujące stanowiska nauczycieli:
W tym rozumieniu specjalistą nie jest tzw. nauczyciel wspomagający, czyli nauczyciel zatrudniany dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Do końca sierpnia 2022 r. organy prowadzące muszą określić wymiar pensum na stanowisku pedagoga specjalnego. Sprawdź, czy uchwały w tym przedmiocie wymagają konsultacji związkowej.
Od 1 września 2022 r. w przedszkolach, szkołach i placówkach będą zatrudniani nauczyciele na stanowisku pedagoga specjalnego. W związku z tym, że ich pensum będzie ustalane przez organ prowadzący, konieczne jest podjęcie uchwały w tej sprawie.
Odpowiedź znajdziemy w projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wykazu zajęć specjalistów. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2022 r.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.