stowarzyszenie w szkole

Lex Czarnek - czego dotyczy

Lex Czarnek od A do Z (cz. II)

Czego dotyczy Lex Czarnek? Jak się okazuje, jest to bardzo obszerna nowelizacja, która zmienia nie tylko reguły obsady funkcji kierowniczych. Znajdziemy w niej mnóstwo zmian organizacyjnych. Przede wszystkim zostanie wprowadzona procedura nawiązywania współpracy pomiędzy szkołami a organizacjami zewnętrznymi. Zmieni się także proces likwidacji szkoły.

Współdziałanie szkoły z organizacjami zewnętrznymi

Jedną z nagłośniejszych zmian w ramach Lex Czarnek jest wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie działalności organizacji zewnętrznych w szkole. Chodzi tu o stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności harcerskie, których celem statutowym jest:

  • działalność wychowawcza,
  • rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły.

W szkołach nie mogą działać partie i organizacje polityczne. Nie zmieni się to także po wejściu w życie Lex Czarnek.

Nowa procedura – wymagana pozytywna opinia kuratora

Wspomniane nowe rozwiązania to procedura uzyskiwania pozytywnej opinii kuratora na podjęcie działalności w szkole przez organizację zewnętrzną. Warto w tym miejscu przypomnieć, że opinia pozytywna to w istocie zgoda, dlatego jest ona wiążąca dla dyrektora. Będzie ona dotyczyła co do zasady każdego przypadku,  w którym organizacja zewnętrzna będzie prowadzić zajęcia z uczniami.

Nowe rozwiązania będą stosowane wyłącznie w szkołach i placówkach samorządowych. To oznacza, że procedury nie muszą stosować szkoły i placówki:

  • publiczne prowadzone przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego
  • niepubliczne.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql