Uzgodnieniu z ze związkiem zawodowym a właściwie organizacją związkową podlega nie tylko regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Uzgodnień takich wymaga także proces przyznawania świadczeń z funduszu socjalnego. Sprawdź, w jakich przypadkach i w jaki sposób dokonać uzgodnienia ze związkiem zawodowym w procesie przyznawania świadczeń z ZFŚS.
Obowiązek uzgodnienia przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Ustalanie zasad wykorzystania ZFŚS, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Na tym jednak obowiązek kooperacji ze związkiem zawodowym się nie kończy. Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych pracodawca przyznaje świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Obowiązek ten odnosi się także do międzyzakładowej organizacji związkowej (art. 34 ustawy o związkach zawodowych). Niniejszy artykuł dotyczy realizacji tego drugiego zadania.
Kto ma status zakładowej i międzyzakładowej organizacji związkowej
Status organizacji związkowej:
1) zakładowej – ma organizacja co najmniej 10 członków będących:
2) międzyzakładowej – ma organizacja zrzeszająca co najmniej 10 członków będących pracownikami u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji lub innymi niż pracownicy osobami wykonującymi pracę zarobkową, które świadczą pracę przez co najmniej 6 miesięcy - u wszystkich pracodawców objętych zakresem jej działania.
Z artykułu dowiesz się:
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.