Skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron w świadectwie pracy

Zarówno w przypadku nauczyciela, jak i pracownika niepedagogicznego możliwe jest ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania stosunku pracy. Takiego ustalenia dokonuje się za porozumieniem stron. Sprawdź, czy należy to ująć w świadectwie pracy.

Skrócenie okresu wypowiedzenia w świadectwie pracy

W świadectwie pracy wskazuje się m.in. okres, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 36 1 § 1 Kodeksu pracy (§ 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia RM w sprawie świadectwa pracy). Właśnie w celu wskazania tego okresu we wzorze do rozporządzenia, w punkcie 5 świadectwa pracy przewidziano ujawnienie informacji o skróceniu okresu wypowiedzenia, ale tylko w sytuacji, kiedy dokonano tego zgodnie z art. 36 1 § 1 Kodeksu pracy.

Chodzi tu o jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę, maksymalnie do 1 miesiąca. Takie skrócenie stosuje się jedynie w przypadku rozwiązania stosunku pracy z powodu:
  • ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo
  • z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

Ujawnienie tej informacji jest istotne, bowiem okres, o który skrócono wypowiedzenie na podstawie art. 36 1 § 1 Kodeksu pracy. zaliczany jest do okresu zatrudnienia.

Skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron nie jest ujmowane w świadectwie

Natomiast, gdy skrócenie okresu wypowiedzenia nastąpiło na mocy porozumienia stron, nie ma potrzeby wskazywania tej informacji w świadectwie pracy. Czynność ta bowiem nie wpłynie na doliczenie okresu skrócenia do stażu pracy. Nie ma ona również wpływu na zmianę podstawy rozwiązania stosunku pracy, którą nadal jest wypowiedzenie dokonane przez jedną ze stron.

Skrócenie okresu wypowiedzenia a właściwie ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron nie ma wpływu na tryb tego rozwiązania.

Należy wskazać wcześniejszy termin ustania zatrudnienia

Oczywiście należy wskazać prawidłowy, a więc krótszy okres trwania stosunku pracy, który – po skróceniu wypowiedzenia – będzie trwał krócej niż zakładano to w wypowiedzeniu.

Po ustaleniu , iż którykolwiek punkt ze świadectwa pracy nie dotyczy pracownika, należy wpisać w nim adnotację „nie dotyczy” lub „nie korzystał” (jeżeli dotyczy prawa do określonego świadczenia). Można też dany punkt uzupełnić poziomą kreską. Pozostawienie jakiejkolwiek rubryki bez żadnej adnotacji może powodować wątpliwości co do intencji pracodawcy i tego, czy nie doszło do omyłkowego ominięcia rubryki.

Wioletta Wołek-Sarek

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql