Awans na starych czy na nowych zasadach – 7 pytań i odpowiedzi

Michał Kowalski
Data publikacji: 13 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Awans na starych czy na nowych zasadach – 7 pytań i odpowiedzi

Przepisy dotyczące awansu zawodowego jeszcze nie weszły w życie, ale już teraz budzą bardzo wiele kontrowersje. Reforma systemu awansu nie może obyć się bez rozwiązań przejściowych, a te niestety rodzą wątpliwości naszych Czytelników. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania dotyczące reguł przejściowych w zakresie awansu zawodowego.

Czy kontraktowy rozpocznie staż na mianowanego

Nauczyciel uzyskał stopień kontraktowego w sierpniu 2021 r. Następnie przepracował 1 rok jako kontraktowy? Czy od września 2022 r. może rozpocząć staż na mianowanego?

Ci nauczyciele, którzy do 31 sierpnia 2022 r.:

  • uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego,
  • nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego,

stopień nauczyciela mianowanego uzyskują na starych zasadach (art. 10 ust. 1 projektu ustawy). Przy czym jeśli nauczyciel nie rozpoczął stażu na stopień mianowanego przed 1 września 2021 r., wówczas jego staż zostanie skrócony o rok (art. 10 ust. 2 projektu ustawy).

Reasumując, nauczyciel, którego dotyczy pytanie, będzie mógł rozpocząć staż na stopień mianowanego na starych zasadach, ale nie we wrześniu 2022 r. Oznacza to, że:

  • rozpoczęcie takiego stażu będzie możliwe po upływie okresu zatrudnienia trwającego 2 lata – licząc od dnia uzyskania stopnia kontraktowego (w opisywanym przypadku – najwcześniej we wrześniu 2023 r.),
  • nauczyciel będzie musiał złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu wraz z planem rozwoju zawodowego w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć,
  • dyrektor będzie weryfikował i zatwierdzał plan rozpoczęcia stażu,
  • nauczycielowi zostanie przydzielony opiekun stażu,
  • po zakończeniu stażu nauczyciel będzie miał 7 dni na przedstawienie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego,
  • następnie nauczyciel będzie poddawany ocenie dorobku zawodowego.
Okres karencji przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela mianowanego nie zostanie skrócony.

Długość tego stażu wyniesie 1 rok i 9 miesięcy. Skrócenie stażu nie będzie natomiast dotyczyło nauczycieli, którzy już rozpoczęli staż na stopień mianowanego przed wrześniem 2021 r. Ci nauczyciele będą realizowali pełny staż trwający 2 lata i 9 miesięcy.

Na uzyskanie stopnia mianowanego według starych zasad nauczyciel ma czas do 31 sierpnia 2027 r.

Kiedy można rozpocząć staż na starych zasadach

W czerwcu 2020 r. nauczyciel uzyskał stopień kontraktowego po 9-miesięcznym stażu. Ile potrwa awans na mianowanie?

Także w tej sytuacji nauczyciel rozpocznie staż na stopień mianowanego na starych zasadach. 2-letni kadencji przed rozpoczęciem stażu upłynął w czerwcu 2022 r. Dlatego ten nauczyciel może rozpocząć stać już we wrześniu 2022 r. Zakładając, że tak się stanie i że staż nie zostanie przedłużony w wyniku nieobecności, potrwa on 1 rok i 9 miesięcy. Tym samym nauczyciel będzie mógł ubiegać się o awans na mianowanego już od czerwca 2024 r.

2 lata karencji

Nauczyciel uzyskał stopień kontraktowego w czerwcu 2022 r. Kiedy może rozpocząć staż na mianowanego?

Mamy tu do czynienia z przypadkiem analogicznym, jak poprzednie. Staż będzie realizowany na starych zasadach, a to oznacza, że musi upłynąć 2-letni okres karencji. Rozpoczęcie stażu będzie zatem możliwe dopiero we wrześniu 2024 r. Tak jak w poprzednich przypadkach, staż ten zostanie jednak skrócony do 1 roku i 9 miesięcy.

Staż może trwać nawet 9 miesięcy

Nauczyciel odbył staż na kontraktowego w wymiarze 12 miesięcy, który zakończył się 31 sierpnia 2019 r. Od września planuje rozpocząć mianowanie. Czy to możliwe? Ile potrwa staż?

Mamy tu do czynienia z wyjątkowym przypadkiem. Otóż jeśli nauczyciel odbywał staż na kontraktowego w wymiarze 12 miesięcy na podstawie przepisów przejściowych tj. art. 9 ust. 1 ustawy z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, wtedy staż na mianowanego potrwa 9 miesięcy (art. 10 ust. 3 projektu ustawy).

Chodzi tu o staż na stopień kontraktowego rozpoczęty i realizowany na mocy ówczesnych regulacji przejściowych w roku szkolnym 2018/2019.

W tej sytuacji nauczyciel z uwagi na upływ okresu karencji będzie mógł rozpocząć staż na stopień mianowanego we wrześniu 2022 r. Staż ten potrwa tylko 9 miesięcy.

Kiedy nauczyciel mianowany odbędzie staż na dyplomowanego

Nauczyciel uzyskał awans na mianowanego w sierpniu 2018 r. Ma za sobą rok stażu na dyplomowanie, który został przerwany w związku z nieobecnościami. Teraz od września 2022 r. nauczyciel chce rozpocząć ten staż od początku. Na jakich zasadach?

Nauczyciele, którzy przed 1 września 2022 r. rozpoczęli już staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, lecz do tego dnia nie uzyskali tego stopnia awansu, będą realizowali awans na starych zasadach (art. 11 projektu ustawy). Dotyczy to także nauczyciela wskazanego w pytaniu. Oznacza to, że:

  • staż nie zostanie skrócony (nauczyciel będzie musiał zrealizować 2 lata i 9 miesięcy stażu),
  • po zakończeniu stażu nauczyciel będzie składał sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego,
  • nauczyciel będzie podlegał ocenie dorobku zawodowego.

Okres zatrudnienia zamiast stażu

Nauczyciel miał rozpocząć staż na dyplomowanego od września 2022 r. Jakim regułom będzie podlegał?

Nauczyciele, którzy uzyskali już bądź uzyskają na starych zasadach stopień mianowanego i do 1 września 2022 r. nie rozpoczną stażu na stopień dyplomowanego, tego stażu nie będą już realizować. Zamiast tego będą pozostawali w zatrudnieniu i oczekiwali na możliwość złożenia wniosku o rozpoczęcie stażu na stopień dyplomowanego (art. 12 projektu ustawy)

Po upływie odpowiedniego okresu zatrudnienia będzie mógł wnioskować o nadanie stopnia dyplomowanego bez wcześniejszego odbywania stażu.

Wymagany okres zatrudnienia zostanie w tej sytuacji skrócony z 5 lat i 9 miesięcy do:

  • 3 lat i 9 miesięcy (o 2 lata) – dla nauczycieli, którzy odbyli staż na stopień mianowanego w dotychczasowym wymiarze,
  • 4 lat i 9 miesięcy (o 1 rok) – dla nauczycieli, którzy odbyli staż na stopień mianowanego w skróconym wymiarze.

Awans na stopień dyplomowanego a ocena pracy

Nauczyciel uzyskał stopień mianowanego w lipcu 2020 r. W kwietniu 2022 r. miał z kolei ustalaną ocenę pracy. Czy ta ocena będzie respektowana w związku z awansem na stopień dyplomowanego? Nauczyciel chce rozpocząć staż we wrześniu 2022 r.

Warunkiem nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego będzie:

  • spełnienie wymagań kwalifikacyjnych,
  • przepracowanie w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy (co do zasady),
  • posiadanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy uzyskanej w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego,
  • uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej,
  • posiadanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy uzyskanej w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego.

W przedstawionej sytuacji nauczyciel nie rozpocznie stażu we wrześniu 2022 r. Zamiast tego będzie musiał przepracować w szkole odpowiedni okres – w tym przypadku będzie on skrócony do 3 lat i 9 miesięcy.

Niestety ocena pracy z 2022 r nie będzie tu wystarczająca. Nauczyciel będzie musiał uzyskać kolejną (co najmniej bardzo dobrą) ocenę pracy w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o podjęcie postępowania o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego.

  • Ustawa z 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (przekazana do Senatu).
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql