Trzynastka po zmarłym pracowniku

Leszek Skupski
Data publikacji: 16 listopada 2022 r.
Poleć znajomemu
Trzynastka po zmarłym pracowniku

Dodatkowe wynagrodzenie roczne należy się także w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika. Świadczenie to wypłaca się wówczas osobom uprawnionym do innych świadczeń po zmarłym. Sprawdź, w jakich przypadkach, kiedy, w jakiej wysokości i komu wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne po zmarłym pracowniku.

Trzynastka pośmiertnie bez względu na przepracowany okres

Warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest przepracowanie co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Ten wymóg nie jest jednak stosowany w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika.

Trzynastka przysługuje w przypadku śmierci pracownika przed wypracowaniem wymaganych 6 miesięcy w roku kalendarzowym.

Trzynastka zmarłego pracownika – w jakiej wysokości

Trzynastkę ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. W podstawie wymiaru uwzględnia się:

  • wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu urlopowego,
  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Takie same rozwiązania stosuje się w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika.

Do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy przyjąć wypłaty ze stosunku pracy otrzymane przez zmarłego pracownika do dnia śmierci. Nie uwzględnia się natomiast świadczeń wypłaconych członkom jego rodziny, tj. odprawy pośmiertnej.

Trzynastka może wynieść 0 zł

Należy także pamiętać, że do podstawy wymiaru trzynastki nie zostaną zaliczone świadczenia wypłacone w czasie niezdolności do pracy.

Przykład Pracownik zmarł 19 kwietnia 2022 r. po długiej chorobie. Od 1 stycznia do 19 kwietnia 2022 r. przebywał on na zwolnieniu lekarskim. Wypłacony za ten okres zasiłek chorobowy nie wejdzie do podstawy wymiaru trzynastki. W efekcie wysokość należnej trzynastki wyniesie 0 zł.

Trzynastka po zmarłym pracowniku płatna do końca marca

Trzynastka jest wypłacana nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Wyjątkowo pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, wynagrodzenie roczne wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Wyjątek ten nie obejmuje natomiast wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika. Oznacza to, że w przypadku śmierci pracownika trzynastka może być wypłacona do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku jego śmierci.

Przykład Pracownik zmarł 15 marca 2022 r. Mimo krótszego niż 6-miesięczny przepracowanego okresu należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne 2022 r. Termin jego wypłaty upływa jednak dopiero 31 marca 2023 r.

Trzynastka pośmiertnie – komu wypłacić

Tak jak w przypadku wynagrodzenia i innych świadczeń po zmarłym pracowniku, a także odprawy pośmiertnej, trzynastka powinna być wypłacona osobom uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Jeżeli nie ma takich osób, wówczas trzynastka wchodzi w skład spadku i może być wypłacona tylko spadkobiercom. W jakich częściach? Dyrektor może to ustalić jedynie w oparciu o:

  • prawomocne postanowienie sądu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, lub
  • notarialne poświadczenie dziedziczenia.

Bez nich wypłata trzynastki spadkobiercom nie jest możliwa.

W dokumentach tych będzie wskazane, w jakich ułamkach poszczególnym spadkobiercom przysługuje spadek. Informacja ta jest kluczowa dla wypłaty trzynastki.
Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql