Studia podyplomowe – czy można skorzystać z urlopu szkoleniowego

Michał Kowalski
Data publikacji: 14 maja 2021 r.
Poleć znajomemu
Studia podyplomowe – czy można skorzystać z urlopu szkoleniowego

Popularną formą doskonalenia zawodowego wśród nauczycieli są studia podyplomowe. Wielu zastanawia się, czy studia te uprawniają do urlopu szkoleniowego z tytułu uczestnictwa w egzaminach lub na innej podstawie. Odpowiedź w artykule.

Studia podyplomowe – sięgamy do Kodeksu pracy

Podnoszenie kwalifikacji przez nauczyciela w formie studiów podyplomowych podlega przepisom Kodeksu pracy. Na podstawie tych przepisów dyrektor może zawrzeć z nauczycielem umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, która może zawierać zobowiązanie nauczyciela do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 1033 Kodeksu pracy)

Uprawnienia z tytułu umowy o podnoszenie kwalifikacji

Jeśli taka umowa zostanie zawarta - choćby w sposób dorozumiany - teoretycznie osobie takiej przysługuje prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze:

  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych;
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego;6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
  • 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Studia podyplomowe nie kończą się egzaminem

Warto zauważyć, że żaden z ww. egzaminów ani też przygotowanie pracy dyplomowej nie ma miejsca w trakcie studiów podyplomowych, które nie kończą się przecież egzaminem dyplomowym.

W praktyce studia podyplomowe nie uprawniają do urlopu szkoleniowego.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql