Zaplanowanie urlopu wypoczynkowego w przedszkolu dla wszystkich pracowników w jednym terminie

Zaplanowanie urlopu wypoczynkowego w przedszkolu dla wszystkich pracowników w jednym terminie

Przedszkole działa przez cały rok, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. W czasie, gdy w placówce nie ma dzieci, niepotrzebna też jest pełna obsada pracowników. Sprawdź, czy dyrektor przedszkola może zobowiązać wszystkich pracowników do wykorzystania urlopu w czasie przerwy w pracy przedszkola.

Przerwa w pracy przedszkola ustalana przez organ prowadzący

Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole. Przerwa ustalana jest na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców (§ 12 ust. 1 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).  

Pracownicy przedszkola korzystają z urlopu zgodnie z planem urlopów

Urlopy wypoczynkowe zarówno nauczycieli nieferyjnych, jak i pracowników niepedagogicznych są udzielane zgodnie z planem urlopów (art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela i art. 163 § 1 Kodeksu pracy). Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy tj. urlopu na żądanie (art. 163 § 1 Kodeksu pracy).

Planem urlopu obejmuje się cały urlop pracowników przedszkola poza 4 dniami urlopu na żądanie.

Dyrektor ostatecznie decyduje o terminie urlopu wypoczynkowego pracowników przedszkola

Ustalając plan urlopów pracowników przedszkola, dyrektor może zarządzić, aby urlopy zostały wykorzystane w miesiącu, w którym występuje przerwa w pracy przedszkola. W orzecznictwie wskazuje się, że urlopu wypoczynkowego co do zasady udziela pracodawca i jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 Kodeksu pracy). Na tle tego przepisu nie budzi wątpliwości, że wyrażony w nim obowiązek pracodawcy nie ma charakteru bezwzględnego. Do udzielania urlopu mają bowiem zastosowanie ogólne reguły, w tym także ta z art. 163 § 11 k.p., zgodnie z którą wniosek urlopowy pracownika jest brany przez pracodawcę pod uwagę, ale nie jest dla niego wiążący. Pracodawca powinien go uwzględnić, jeżeli zwolnienie urlopowe we wnioskowanym czasie nie koliduje z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy. Znaczy to, że realizacja prawa pracownika do wypoczynku jest korygowana potrzebami pracodawcy i koniecznością obecności pracownika w zakładzie (wyrok SA w Warszawie z 23 listopada 2016 r., sygn. akt III APa 61/15).

Dyrektor ma prawo zobowiązać pracowników do zaplanowania urlopów we wskazanym okresie, wynikającym z organizacji pracy przedszkola.

Orzecznictwo:

  • Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 23 listopada 2016 r. (sygn. akt III APa 61/15).
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql