Zakończenie okresu prowadzenia zajęć często wiąże się również z rozwiązaniem stosunku pracy nauczycieli, a co za tym idzie z koniecznością rozliczenia się z nauczycielem z urlopu, do którego nabył prawo. Sprawdź, jak ustalić wymiar przysługującego urlopu oraz urlopu, za który należy wypłacić ekwiwalent. Skorzystaj z praktycznych przykładów i kalkulatorów.
Z zasady każdy nauczyciel powinien mieć zapewniony nieprzerwany urlop wypoczynkowy, aby korzystać z wypoczynku w sposób niezakłócony. Nie oznacza to jednak, że dyrektor nie może w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego nakładać na niego poleceń służbowych, z wyjątkiem przypadków określonych przepisami prawa. Więcej na ten temat w artykule a także podczas szkolenia „Urlopy nauczycieli od A do Z”.
Nauczyciele zatrudnieni w placówkach feryjnych mają prawo do urlopu w wymiarze ferii i w czasie ich trwania. Przeliczenie urlopu na tygodnie następuje wyłącznie, gdy nauczyciel nie wykorzystał urlopu w tym okresie (urlop uzupełniający) lub nie będzie mógł wykorzystać z uwagi na ustanie zatrudnienia (ekwiwalent za urlop). Nie można nauczycielom zatrudnionym w okresie wakacji ograniczyć prawa tylko do 8 tygodni urlopu.
Wbrew doniesieniom medialnym, urlopu wypoczynkowego za 2018 r. trzeba udzielić do 30 września 2019 r. Urlop ten nie przepada ani nie ma możliwości zastąpienia go ekwiwalentem.
Nauczyciele korzystający z urlopu zgodnie z planem urlopowym nie zawsze mogą wykorzystać go w zaplanowanym terminie. Powodów może być wiele, a nie wszystkie sytuacje przewiduje Karta Nauczyciela. Sprawdź, na jakich zasadach możliwe jest przesunięcie terminu urlopu lub odebranie go w innym terminie, gdy został już zaplanowany.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone