Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Urlopy pracowników niepedagogicznych

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące wymiaru i zasad udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikom administracji i obsługi Twojej placówki. Sprawdź, czy udzielasz urlopów zgodnie z przepisami.

Urlop za pierwszy miesiąc pracy w życiu

Pytanie: Czy i w jakim wymiarze przysługuje urlop wypoczynkowy studentowi, który został zatrudniony na okres od 01 do 30 września w pełnym wymiarze czasu pracy? Jest to pierwsza praca w karierze.

Wniosek o urlop krótszy niż 14 dni

Pytanie: Czy na wniosek pracownika możemy udzielić jej urlopu wypoczynkowego w częściach, z której żadna nie będzie wynosiła co najmniej14 dni? Pracownik uzasadnia to tym, że woli korzystać z urlopu częściej i na krótki okres.

Wymiar urlopu po szkole podstawowej

Pytanie: Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi, który ukończył tylko szkołę podstawową i ma 7-letni staż pracy? 

Przeliczanie urlopu na godziny

Przeliczanie urlopu na godziny - 6 praktycznych przykładów

Dzień urlopu dniowi urlopu nie równy. O tym, ile faktycznie pracownik wykorzystał urlopu wypoczynkowego zdecyduje to, ile godzin miał do przepracowania w danym dniu. Sprawdzamy, jak w praktyce przeliczać urlop na godziny, czemu pracownik zatrudniony na pół etatu może być nieobecny w pracy więcej niż 26 razy oraz co zrobić, gdy do wykorzystania zostanie np. 1 godzina urlopu.

korona

Urlop zamiast postoju – stanowisko PIP

Od początku ograniczenia działalności placówek oświatowych pojawiają się wątpliwości, czy zamiast pozostawiać pracowników w gotowości do pracy, można wysłać ich na zaległe urlopy wypoczynkowe. Zdania specjalistów są podzielone. Sprawdź, jaka jest opinia Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie.

Wykorzystanie całego urlopu wypoczynkowego przed urlopem wychowawczym

Pytanie: Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony kończy urlop rodzicielski i bezpośrednio po nim wnioskuje o udzielenie całego urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w roku poprzednim oraz przysługującego w roku bieżącym. Następnie planuje skorzystać z urlopu wychowawczego. Ile urlopu bieżącego można udzielić przed urlopem wychowawczym?   

Zwolnienie od pracy na czas wyjazdu do sanatorium pracownika niepedagogicznego

Pytanie: Pracownik obsługi chciałby wyjechać do sanatorium. Czy może skorzystać w tym celu z urlopu wypoczynkowego czy musi to być urlop bezpłatny? 

Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym

Pytanie: Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy w okresie od 3 marca 2020 r. do 3 marca 2021 r. Jaki wymiar urlopu przysługuje jej w 2020 r. i w 2021 r.?

e346046ac0d4eeb6a38ec3ac803c78a54cd98c96-xlarge (1)

Wysłanie pracownika na urlop bez jego zgody

Poznaj dwie sytuacje, w których możliwe jest wysłanie pracownika na urlop bez jego wniosku.

rozliczanie urlopu wypoczynkowego z kodeksu pracy

Udzielanie i rozliczanie urlopu wypoczynkowego na podstawie Kodeksu pracy

Sprawdź, jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracowników zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy, w tym w niepełnym wymiarze godzin oraz tylko przez część roku kalendarzowego. Skorzystaj z 12 praktycznych przykładów i 2 kalkulatorów, które pomogą rozliczać urlop wypoczynkowy.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel