20 listopada - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 13 listopada 2014 r.
Poleć znajomemu

W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. 20 listopada to także rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. MEN i Rzecznik Praw Dziecka zachęcają nauczycieli do zorganizowania w tym dniu lekcji związanych z prawami i potrzebami dzieci.

Wielkie Dziecięce Święto - 20 listopada

Uchwałę w sprawie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 7 listopada tego roku podjął Sejm RP. 20 listopada 2014 r. będziemy także świętowali 25. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka - najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka, którego Polska była inicjatorem i współtwórcą. Dokument do dzisiaj nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Mamy nadzieję, że ustanowienie takiego dnia, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać - pisze Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka we wspólnym liście.- Pragniemy zachęcić Was, Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, do podjęcia podczas lekcji odbywających się 20 listopada, ciekawych inicjatyw, które staną się okazją do rozmów o prawach dziecka i jego potrzebach, nie tylko edukacyjnych - piszą Joanna Kluzik-Rostkowska i Marek Michalak. - Chcielibyśmy, aby ten dzień trwale wpisał się w szkolną tradycję. Mamy nadzieję, że mądrej dyskusji towarzyszył będzie uśmiech i zabawa, a od tego roku 20 listopada stanie się Wielkim Dziecięcym Świętem - dodają w liście.

Źródło:

  • strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej
  • strona internetowa Rzecznika Praw Dziecka
Słowa kluczowe:
prawa dziecka

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel