Awans zawodowy dyrektora szkoły według MEiN – dwie ścieżki do wyboru

Michał Kowalski
Data publikacji: 26 kwietnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Awans zawodowy dyrektora szkoły według MEiN – dwie ścieżki do wyboru

Po zmianach dyrektor szkoły ubiega się o awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego na takich samych zasadach jak nauczyciel. Dyrektor może też skorzystać ze starej ścieżki awansu. Wyjaśnienia na temat awansu zawodowego dyrektora szkoły przedstawił MEiN w odpowiedzi na interpelację poselską.

2 ścieżki awansu zawodowego dyrektora szkoły

W interpelacji wskazano, że dyrektor szkoły ma do wyboru dwie ścieżki awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Pierwsza z nich (którą umownie można nazwać ścieżką na starych zasadach) jest oparta o rozwiązania przejściowe. Otóż nauczyciele, którzy przed dniem 1 września 2022 r. rozpoczęli staż na stopień dyplomowanego, lecz do tego dnia nie uzyskali tego stopnia, podlegają starym zasadom awansu (art. 11 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r.). Muszą więc spełnić wymagania określone w rozporządzeniu MEN z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego.

3 warunki awansu zawodowego dyrektora szkoły na starych zasadach

Aby móc złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego, dyrektor musi spełnić następujące warunki:

  • nieprzerwany okres pracy na stanowisku dyrektora wynoszący co najmniej 3 lata (w przypadku nauczyciela posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora - minimum 2 lata),
  • co najmniej bardzo dobra ocena pracy,
  • upływ 4 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Jeśli zaś w czasie stażu nauczycielowi powierzono stanowisko dyrektora szkoły wówczas do wymaganego okresu pracy dyrektora zalicza się okres odbytego stażu.

Dyrektor może awansować na nowych zasadach

Dyrektor szkoły może też skorzystać z nowej ścieżki awansu zawodowego, która nie różni się od ścieżki nauczycielskiej. W tej sytuacji wystarczy:

  • przepracowanie odpowiedniego okresu w szkole, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego (aktualnie na mocy przepisów przejściowych są to 3 lata i 9 miesięcy),
  • uzyskanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy.

Problem oceny pracy

Ważnym wątkiem, który porusza MEiN w odpowiedzi na interpelację, jest tu wymóg uzyskania oceny pracy. Otóż w ocenie resortu dyrektor, który chce awansować na nowych zasadach, musi uzyskać co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy z ostatnich 3 lat pracy (art. 6a ust. 1dd Karty Nauczyciela). Co więcej, musi ona pochodzić z obecnego miejsca pracy i być związana z pełnieniem funkcji dyrektora.

Dlatego zdaniem MEiN z tego rozwiązania może skorzystać dyrektor, który pełni swoją funkcję przez co najmniej 3 lata.

Jeśli jednak nauczyciel zmieni miejsce zatrudnienia, wówczas:

  • będzie miał ustaloną ocenę pracy,
  • ta ocena zostanie uwzględniona przy dokonaniu oceny pracy nauczyciela zmierzającego ubiegać się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego (art. 6a ust. 1df Karty Nauczyciela).

Innymi słowy, dyrektor, który jako nauczyciel nie zdążył rozpocząć stażu na nauczyciela dyplomowanego, a aktualnie pełni swoje obowiązki lub jest zatrudniony w nowym miejscu pracy krócej niż 3 lata, może wnioskować o podjęcie postępowania po:

  • przepracowaniu co najmniej 3 lat w nowej szkole lub na stanowisku dyrektora,
  • uzyskaniu co najmniej bardzo dobrej oceny pracy z 3 lat pracy,
  • spełnieniu nowych wymagań z rozporządzenia MEiN z 6 września 2022 r.

Gdy zaś przed upływem 3 lat zmieni on miejsce zatrudnienia, wówczas jego ocena pracy zostanie uwzględniona w ocenie finalnej.

Źródło:
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql