Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Data publikacji: 24 kwietnia 2012 r.
Poleć znajomemu

Projekt [email protected] zachęca szkoły w Europie, aby około 29 kwietnia zorganizowały w swych placówkach spotkania z seniorami. Jednym z założeń jest m.in. przełamywanie stereotypów związanych z wiekiem, pokazanie, że starszy nie znaczy niewidzialny, a dojrzałość oznacza wiedzę i doświadczenie, które można przekazać młodszemu pokoleniu.

Dialog między pokoleniami w VIII LO w Warszawie

23 kwietnia 2012 r. w VIII LO im. Króla Władysława IV w Warszawie odbyło się międzypokoleniowe spotkanie w ramach obchodzonego 29 kwietnia Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. Wzięli w nim udział Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz, seniorzy - Grażyna Rabsztyn, Henryk Sowiński, Paweł Elsztein i płk Marian Żmuda oraz uczniowie i nauczyciele VIII LO.

W atmosferze solidarności między pokoleniami lepiej przebiega proces uczenia się

W trakcie spotkania Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas, przypomniała, że niegdyś żyło się w wielopokoleniowych rodzinach, dzięki temu młodsi bez przeszkód mogli czerpać z doświadczenia starszych”. Zdaniem Minister Szumilas w atmosferze solidarności między pokoleniami znacznie lepiej przebiega proces uczenia się. Według Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Władysława Kosiniak-Kamysza, w solidarności międzypokoleniowej najważniejsze jest to, że nie jest ona jednokierunkowa i wszystkie strony mogą nawzajem od siebie czerpać.Od starszych możemy uczyć się życia, od młodszych nowinek technologicznych “ - dodał Minister Kosiniak-Kamysz.

Warto być aktywnym - bez względu na wiek!

Zaproszeni na międzypokoleniową lekcję seniorzy dowiedli, że można i warto być aktywnym. Bez względu na wiek. Lekkoatletka i trzykrotna olimpijka, Grażyna Rabsztyn, powiedziała, że choć dołącza do elitarnego klubu “60+”, to nadal uczy się od starszych od siebie. Inżynier lotnictwa i varsavianista, Paweł Elsztein, oświadczył, że codziennie pisze, bo dzięki temu ćwiczy jak sportowcy. Do fascynacji sportem przyznał się Marian Żmuda, który zaczął biegać po przejściu na emeryturę, poza tym organizuje wycieczki w góry na Ukrainie. Z młodymi ludźmi nieustannie ma do czynienia Henryk Sowiński, były dyrektor VIII LO, który oprowadza po szkole pierwszoklasistów.

Autor zdjęć: J. Szczepaniak

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel