Fundusz Pomocy na wsparcie dla uczniów z Ukrainy

Data publikacji: 29 kwietnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Fundusz Pomocy na wsparcie dla uczniów z Ukrainy

Jednostki samorządu terytorialnego mogą korzystać z dofinansowania na realizację wsparcia dla obywateli Ukrainy. Dotyczy to także kształcenia uczniów z tego kraju. Środki pochodzą ze specjalnego Funduszu Pomocy.

Dodatkowe środki dla samorządów

Co istotne, środki z Funduszu Pomocy powinny być przeniesione przez jednostkę samorządu terytorialnego na wydzielony rachunek dochodów dedykowany tym środkom. Dla wydzielonego rachunku należy zaś opracować plan finansowy.

Pieniądze z Funduszu Pomocy nie są środkami z części oświatowej subwencji ogólnej.

Konieczne wyodrębnienie środków

Środki z Funduszu pomocy powinny być wyodrębniane w ramach szczególnych zasad wykonywania budżetu.

Ewidencja jest wyodrębniona w ramach już prowadzonych przez daną jednostkę ksiąg rachunkowych.

Środki te nie są wyodrębniane w ramach budżetów szkół i placówek oświatowych. Tym bardziej nie należy ich wiązać z dotacjami na uczniów pochodzących z Ukrainy.

Jak klasyfikować środki z Funduszu Pomocy

Obecnie resort finansów sugeruje stosowanie następującej klasyfikacji środków z Funduszu Pomocy:

  • po stronie dochodów: Dział 758 – Różne rozliczenia, Rozdział 75814 – Różne rozliczenia finansowe, paragraf 270 – Środki na dofinansowanie własnych zadań bieżących gmin, powiatów (związków gmin, związków powiatowo-gminnych, związków powiatów), samorządów województw, pozyskane z innych źródeł;
  • po stronie wydatków: dział i rozdział właściwy dla danego rodzaju wydatków, paragraf zgodny z charakterem ekonomicznym wydatków.
Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r., w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. W rozporządzeniu tym mają zostać zmodyfikowane m.in. w zakresie wyszczególnienia podziałek klasyfikacji budżetowej dla środków otrzymywanych przez jednostki samorządu terytorialnego z Funduszu Pomocy.

Co w razie niewykorzystania środków

Jeżeli dana jednostka samorządu terytorialnego nie wykorzystała środków z Funduszu Pomocy na dodatkowe zadania oświatowe do końca danego kwartału, wówczas musi poinformować Ministra Finansów o niewykorzystanych kwotach. Informację należy przekazać w terminie 15 dni od dnia upływu danego kwartału.

Obowiązek ten spoczywa na samorządach a nie na prowadzonych przez nich szkołach i placówkach.

Obowiązek zwrotu dotyczy również kwot wypłaconych z Funduszu na podstawie nieprawidłowych danych wykazanych w systemie informacji oświatowej (SIO).

Źródło:

  • Strona internetowa MEiN (www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql