Gra miejska "POSZUKIWANY-POSZUKIWANA"

Data publikacji: 9 maja 2012 r.
Poleć znajomemu

12 maja 2012 r. w centrum Warszawy w godzinach 12.00 - 15.00 odbędzie się zabawa, która inauguruje kampanię ITAKI „Nie uciekaj”. Jej celem jest zapobieganie ucieczkom z domu. Do udziału w grze ITAKA zaprasza nastolatków w wieku 12-17 lat w grupach maksymalnie 5 osobowych. Wymagana jest rejestracja do 10 maja.

Zabawa, która pokazuje alternatywne sposoby rozwiązywania problemów nastolatków

Fundacja ITAKA organizuje grę miejską po raz pierwszy w swojej historii. - Zależało nam na zaangażowaniu nastolatków w nasze działania - mówi Anna Nita, psycholog z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. - Poprzez tę zabawę planujemy wskazać alternatywne sposoby rozwiązywania problemów i zachęcić do korzystania z naszej bezpłatnej linii 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka.

Uczestnicy będą szukać zaginionego ucznia

Podczas gry nastolatki będą przemierzać centrum Warszawy w poszukiwaniu zaginionego gimnazjalisty - Artura, który uciekł z domu. Artur  - postać fikcyjna, stworzona na potrzeby gry - to uczeń jednej z warszawskich szkół. Pewnego dnia nie wrócił do domu o zwykłej godzinie. Początkowo jego rodzice sądzili, że spędza czas z kolegami, ale kiedy nie wrócił na noc zgłosili zaginięcie. Aby odnaleźć Artura uczestnicy gry przemierzą centrum Warszawy w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu. W trakcie gry poznają historię Artura i dowiedzą się o problemach, które doprowadziły do ucieczki z domu.

Do udziału w grze ITAKA zaprasza nastolatków w wieku 12-17 lat w grupach maksymalnie 5 osobowych. Wymagana jest rejestracja na stronie www.nieuciekaj.pl do 10 maja. Udział w grze jest bezpłatny. Start gry: Pasaż Wiecha, sobota 12 maja godzina 12:00.

Co roku ucieka z domu rodzinnego ponad 4000 nastolatków

Ucieczki z domu to duży problem społeczny. Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu rodzinnego ponad 4000 nastolatków. W 2011 roku z domu rodzinnego uciekło 4267 nastolatków, a ponad 15 000 z placówek opiekuńczo-wychowawczych
i ośrodków szkolno-wychowawczych. Do Fundacji ITAKA zgłaszanych jest ok. 150-170 przypadków zaginięć osób w wieku 12-17 lat. W 2011 roku zgłoszono 166 zaginięć nastolatków, w 2010 - 147 a w 2009 - 163.
Aż ¾ uciekinierów to dziewczęta. Najwięcej nastolatków ginie w województwie mazowieckim.

Przyczyną ucieczek mogą być problemy w szkole

- Każde zaginięcie nastolatka traktowane jest przez ITAKĘ jako sprawa priorytetowa - mówi Anna Nita.  - Dotyczy to także przypadków zgłaszania kolejnych ucieczek nastolatka z domu. Priorytetowe traktowanie zaginięć osób niepełnoletnich jest motywowane niebezpieczeństwami, na które są narażone nastolatki pozostające bez opieki. Do największych zagrożeń należą konflikt z prawem, głód, narkotyki, alkohol, prostytucja, wykorzystanie przez osoby dorosłe trudnej sytuacji nastolatka oraz niechciane ciąże.

Z doświadczeń Fundacji ITAKA wynika, że ucieczka jest często powiązana ze skomplikowaną sytuacją rodzinną nastolatka. Do ważnych przyczyn ucieczek należą także problemy w szkole, brak zrozumienia w najbliższym otoczeniu, nadmierne oczekiwania rodziców, z którymi nie umie sobie poradzić nastolatek. Czasem motywem ucieczki jest chęć przeżycia przygody.

Kampania „Nie uciekaj” od 2003 r.

Kampania społeczna „Nie uciekaj” jest organizowana przez Fundację ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Kampania skierowana jest do nastolatków w wieku 12-17 lat oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Bezpłatna pomoc psychologiczna i prawna

W ramach kampanii planowane są konkursy dla nastolatków, o których informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej kampanii. Strona ta zawiera także liczne materiały edukacyjne dla nauczycieli i rodziców - scenariusz lekcji wychowawczej, szkolenia e-learningowe oraz kontakty do instytucji, które mogą pomóc w sytuacji konfliktu w rodzinie i ucieczki nastolatka. Fundacja ITAKA oferuje pomoc psychologiczną i prawną pod bezpłatnym numerem telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Dodatkowo, psychologowie dyżurują pod mailem: [email protected] oraz na forum dla rodziców i gadu - gadu dla nastolatków. Jesienią rozpocznie się akcja edukacyjna w ramach kampanii - planowane są warsztaty w szkołach, skierowane do uczniów gimnazjów i liceów. Szczegółowe informacje:  www.nieuciekaj.pl.

Kampania pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka

116 000 to jedyny w Polsce telefon dedykowanym zaginionym dzieciom i nastolatkom. Działa od marca 2009 r., dyżurują przy nim psychologowie i członkowie Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA. Z telefonu korzystają przede wszystkim nieletni uciekinierzy, którzy potrzebują wsparcia oraz rodzice i opiekunowie, którym zaginęło dziecko. Numer 116 000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można na niego dzwonić bezpłatnie z każdej komórki i  telefonu stacjonarnego. W 2011 roku przez telefon 116 000 wykonano 5195 rozmów.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel