Jak bezpiecznie i skutecznie dbać o dezynfekcję tam, gdzie przebywają dzieci?

Data publikacji: 4 czerwca 2020 r.
Poleć znajomemu
Jak bezpiecznie i skutecznie dbać o dezynfekcję tam, gdzie przebywają dzieci?

Bezpieczeństwo dzieci w sytuacjach, kiedy działania dezynfekujące są tak często stosowane, to absolutny priorytet, niezależnie od sytuacji epidemicznej. Dlatego rodzice, wychowawcy, a także osoby zarządzające placówkami edukacyjnymi, chcą mieć pewność nie tylko co do skuteczności środków dezynfekcyjnych, ale co do bezpieczeństwa ich stosowania.

Wszystkie placówki oświatowe dokładają wszelkich starań́, aby miejsce w którym przebywają dzieci pozostało bezpieczne i nie przyczyniało się do rozwoju epidemii. Najbardziej efektywnymi narzędziami bezpieczeństwa są̨ podstawowe działania higieniczne, takie jak mycie rąk oraz dezynfekcja pomieszczeń, która zgodnie z wytycznymi GIS stosowana jest z większą częstotliwością. W tej sytuacji zupełnie naturalnie pojawia się troska o bezpieczeństwo dzieci.

Czy środki dezynfekcyjne są bezpieczne dla dzieci?

To pytanie, które zadaje sobie każda osoba zarządzająca placówką oświatową i każdy rodzic, którego dziecko przebywa w tej placówce. Z jednej strony placówka ma być bezpieczna i utrudniać transmisję SARS-Cov-2, a z drugiej strony stosowany środek dezynfekcyjny nie może w żaden sposób negatywnie oddziaływać na dzieci. Do tego wszystkiego dochodzi presja ekonomiczna, bo wydatki związane z obecną sytuacją i tak nadwyrężyły niejeden budżet.

Czy da się pogodzić te wszystkie wymagania?

Na pewno nie, jeśli sięgnie się po pierwszy lepszy środek w dodatku kierując się ceną. Jeśli doda się do tego nikłą znajomość zasad działania i brak doświadczenia w tej dziedzinie, można zaopatrzyć się w środek o wątpliwej skuteczności, dodatkowo ryzykując wystąpienie trudnych do przewidzenia skutków w kontakcie ze skórą dzieci.

Jeszcze do niedawna na rynku trudno było dostać jakikolwiek środek dezynfekcyjny. W tej chwili wybór środków, które przedstawiane są jako środki o działaniu dezynfekcyjnym jest ogromny, ale… nie wszystkie spełniają nałożone przez prawo wymagania.

Środek bakteriobójczy a środek dezynfekcyjny

W pierwszej kolejności należy rozgraniczyć środki antybakteryjne od środków dezynfekujących. Jak wskazuje nazwa, środki bakteriobójcze wykazują aktywność wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych (m.in. takie jak Escherichia coli, gronkowce, paciorkowce, prątki gruźlicy) oraz działanie grzybobójcze. Preparaty te mają niewielką skuteczność wobec wirusów.

Natomiast środki dezynfekujące działają zarówno na bakterie, jak i wirusy. Odpowiedzialny producent nie tylko podaje jaka jest skuteczność danego środka dezynfekcyjnego, ale jest w stanie precyzyjnie wyjaśnić z czego ona wynika.

Dobre praktyki – stwórz plan działania

W tym niezwykle trudnym okresie placówki oświatowe muszą utrzymywać́ wysoki rygor sanitarny, dbając o zdrowie i dobre samopoczucie dzieci oraz pracowników. Dobrą praktyką jest przygotowanie planu działań, mających na celu zapobieganie COVID-19.

Powierzchnie najczęściej dotykane należy traktować́ priorytetowo, ponieważ̇ mogą̨ być́ rezerwuarem dla zarazków oraz drogą zakażenia SARS-CoV-2 poprzez kontakt z tymi powierzchniami.

W każdej szkole czy przedszkolu można wskazać obszary, które wymagają codziennego sprzątania, mycia i dezynfekowania. Przykładowo są to:

  • szatnia, wieszaki, szafki, kluczyki,

  • drzwi, klamki,

  • Przyciski, włączniki,

  • toalety i sanitariaty

  • biurka,

  • krzesła, oparcia krzeseł,

  • tablice,

  • podłogi,

  • toalety.

Jak czyścić́ i dezynfekować́ powierzchnie, z którymi stykają się dzieci?

W ramach zapobiegania COVID-19 należy wydłużyć́ czas czyszczenia powierzchni. Do dezynfekcji należy używać́ środków o udowodnionym działaniu wirusobójczym, zgodnie z rekomendacjami GIS. Podczas stosowania środków dezynfekcyjnych należy przestrzegać́ wskazówek zawartych na etykiecie produktu, aby zapewnić́ skuteczne działanie środka.

Szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad przewidzianego przez producenta czasu kontaktu (tj. czasu, przez jaki środek dezynfekujący powinien pozostawać́ na powierzchni, aby był skuteczny).

W przypadku środków dezynfekujących, które są̨ w skoncentrowanych formach, ważne jest, aby dokładnie przestrzegać́ instrukcji dotyczących przygotowania rozcieńczonego stężenia potrzebnego do skutecznego zniszczenia wirusa.

Bezpieczny, ekonomiczny i skuteczny środek dezynfekcyjny

Dezynfekcja jest skuteczna pod warunkiem, że dezynfekowana powierzchnia jest wcześniej umyta. Stosując tradycyjne środki do dezynfekcji, trzeba poświęcić dwa razy więcej czasu i dwukrotnie wykonać tę samą pracę, co przy dużych powierzchniach podłóg ma kolosalne znaczenie.

Dlatego ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie środka o działaniu dezynfekcyjnym, który jednocześnie jest środkiem myjącym.

Clinex DEZOFast - marka, której można zaufać

Środek Clinex DEZOFast ma potwierdzone działanie biobójcze - zabija bakterie, spory, grzyby, wirusy, w tym z rodziny koronawirusów z mytej i dezynfekowanej powierzchni. Warto podkreślić, że biobójcze działanie preparatu na zdezynfekowanej powierzchni utrzymuje się do 3 dni, co podkreślają badania przeprowadzone na Uniwersytecie Śląskim. Prace nad produktem trwały blisko 2 lata, a ich efektem było stworzenie środka dezynfekującego który jednocześnie posiada właściwości myjące. Producent otrzymał na ten produkt STAŁE Pozwolenie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr 8010/20.

Jaki produkt wybrać - sprawdź tabelę zastosowań produktów

Ogłoszenie płatne

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel