Jak nauczyć się języka angielskiego w biznesie

Data publikacji: 25 września 2019 r.
Poleć znajomemu
Jak nauczyć się języka angielskiego w biznesie

Język angielski w biznesie, czy jak kto woli business English, nie jest zarezerwowany dla wybranych. Jest to po prostu część języka angielskiego, którym posługujemy się w codziennej konwersacji w pracy. Zawiera on szereg słów i zwrotów zarezerwowanych jedynie dla biznesu, które tylko pozornie są skomplikowane. Jak można nauczyć się języka angielskiego w biznesie? Sposobów jest kilka.

Dlaczego właśnie teraz?

Mniej więcej od 1990 roku stale rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników posługujących się zaawansowanym językiem angielskim i w mowie, i w piśmie. Co ciekawe, dla większości pracodawców znajomość angielskiego przez pracowników wykwalifikowanych traktowana jest jako standardowa kompetencja. W niektórych branżach, na przykład w IT, znajomość języka angielskiego to podstawa. Jest to obowiązek szczególnie w wśród programistów. Często bowiem pracują oni przy międzynarodowych projektach, gdzie komunikują się z innymi użytkownikami z różnych stron świata, nie mówiąc już o tym, że wiele języków kodowania zawiera komendy po angielsku. Warto postawić na naukę angielskiego w biznesie, aby zyskać szansę na wysoką pensję. 

Jak się uczyć business English?

Duże zainteresowanie nauką języka angielskiego sprawia, że ceny lekcji mogą być wysokie. Im więcej szkół, tym trudniej znaleźć satysfakcjonujące kursy i szkolenia. Oczywiście możemy uczyć się samemu, ale nauka w ten sposób wymaga od nas wysiłku oraz systematyczności. Codzienne obowiązki oraz brak odpowiednich materiałów, mogą być przeszkodą, aby przekroczyć pewien poziom zaawansowania. Na pomoc przychodzą aplikacje językowe, które można pobrać na telefon, ale żadna z nich nie zapewni nam bodźców do rozwoju, jakie otrzymamy podczas nauki z lektorem czy też native speakerem.

Warto poświęcić czas na lekturę anglojęzycznych czasopism oraz blogów biznesowych, jednakże trzeba pamiętać, że to nie wszystko. Dobrym pomysłem jest czytanie na głos, bowiem tylko wtedy, podobnie jak w przypadku rozmowy, przyzwyczajamy nasz aparat artykulacyjny do obcych zwrotów. 

Najważniejsza w nauce języka angielskiego w biznesie jest komunikacja – rozmowy z innymi osobami, szczególnie z native speakerami. Dużym plusem tego typu rozmów jest to, że umożliwiają one przełamanie blokady w mówieniu, jeśli takowa się pojawi. Native speaker nie musi być zawodowym nauczycielem, ważne jednak, aby posiadał doświadczenie w uczeniu, bo wtedy łatwiej mu będzie nas poprawić lub wytłumaczyć nam zawiłości języka. Jeśli nie obawiamy się mówić po angielsku, to korzystajmy z każdej możliwości posługiwania się tym językiem w biznesie, czy to w pracy, czy to podczas rozmów online lub wyjazdów.

Angielski w biznesie dla firm

Angielski w biznesie dla firm to dla wielu osób najlepsza opcja, która pozwala na regularną naukę business English. Wiele firm, szczególnie tych posiadających międzynarodowe filie, daje możliwość nauki języków w ramach godzin pracy lub poza nimi. Często lekcje te są bezpłatne dla pracowników lub część ich kosztów pokrywa pracodawca. Aby tego typu nauka przynosiła efekty, musi być przeprowadzona w odpowiedni sposób. Warto, by czas trwania lekcji był elastyczny, aby wykładowcy mieli odpowiednie doświadczenie, by nie zabrakło rozmów z native speakerami z całego świata, bo tylko wtedy poznamy różne akcenty, specyficzne słownictwo i zwroty zarezerwowane dla danego obszaru świata. Dobre narzędzia do nauki pozwalają także właścicielom firm kontrolować postępy pracowników oraz czas poświęcony na naukę. Zainteresowane osoby odsyłam na Tutlo, gdzie można poczytać więcej na temat szkoleń z angielskiego w biznesie dla firm.

Niezależnie od tego, jaki model nauki wybierzemy, warto pamiętać, że tylko systematyczność i regularność pozwolą nam na osiąganie celów, które sobie stawiamy.


Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel