Jak zdobyć wyposażenie pracowni przyrodniczych dla szkół podstawowych bez subwencji? Wystarczy wziąć udział w tym wydarzeniu!

Data publikacji: 12 lutego 2019 r.
Poleć znajomemu
Jak zdobyć wyposażenie pracowni przyrodniczych dla szkół podstawowych bez subwencji? Wystarczy wziąć udział w tym wydarzeniu!

„Nakręć się na eksperymenty! – szkolny konkurs LaboLAB” to akcja konkursowa, w ramach której szkoły podstawowe mogą otrzymać zestawy wyposażenia pracowni przyrodniczych, oprogramowanie na tablice interaktywne oraz inne nagrody o łącznej wartości ponad 80 tys. zł.

Atrakcyjne nagrody to jednak nie wszystko. To wydarzenie jest przede wszystkim promocją niezwykle skutecznego modelu nauczania poprzez doświadczenia, eksperymenty i projekty badawcze. Nie od dziś wiadomo, że czynny udział ucznia w lekcji jest jedną z najlepszych metod stymulacji jego rozwoju oraz poprawienia wyników nauki. Co więcej, pełne zrozumienie zjawisk przyrodniczych jest możliwe jedynie poprzez metody doświadczalne i unaoczniające.

Niestety polskie szkoły coraz rzadziej mają dostęp do pracowni przyrodniczych, czy nawet najważniejszych elementów ich wyposażenia. Tym samym realizacja tego modelu nauczania staje się coraz trudniejsza, a czasami wręcz niemożliwa. Z tej właśnie potrzeby zrodził się wpierw pomysł na stworzenie zestawów wyposażenia szkolnych pracowni LaboLAB, a następnie idea realizacji wydarzenia „Nakręć się na eksperymenty! – szkolny konkurs LaboLAB”, które pozwoliłoby szkołom podstawowym zdobyć – to wyposażenie i inne pomoce usprawniające proces nauczania – zupełnie za darmo.

Akcja konkursowa została podzielona na dwa etapy. W pierwszym szkoły podstawowe muszą jedynie się zarejestrować, wskazać interesujące je zestawy wyposażenia pracowni przyrodniczych LaboLAB – czyli gotowe rozwiązania i wyposażenie do praktycznego nauczania biologii, chemii, geografii i fizyki, którego wartość to nawet 5990 zł – i uzasadnić swój wybór. Rejestracja do konkursu trwa do końca lutego 2019 r. i odbywa się na stronie www.labolab.pl/konkurs. Udział w konkursie jest bezpłatny.

W pierwszym etapie wybranych zostanie dziewięć szkół, które otrzymają zestawy LaboLAB, a tym samym przejdą do drugiego etapu konkursu i uzyskają szansę wygrania jeszcze większej liczby nagród. Przewidziane są też nagrody dodatkowe w postaci zestawów Multimedialnych Pracowni Przedmiotowych dla sześciu wyróżnionych zgłoszeń.

Drugi etap konkursu nawiązuje już bezpośrednio do praktycznego modelu nauczania związanego z doświadczeniami i projektami badawczymi. Dziewięć zwycięskich szkół, które otrzymały zestawy LaboLAB, będą następnie przygotowywać krótkie materiały wideo przedstawiające pracę i zabawę ze swoim zestawem. Organizatorzy konkursu nie narzucają treści tych filmików. Mogą być to fragmenty lekcji lub pokazy z wykorzystaniem scenariuszy i elementów danego zestawu, wrażenia i opinie uczniów lub nauczycieli. Tutaj najbardziej liczy się kreatywność i zaangażowanie, a nie możliwości technicznie. Szkoły stworzą w sumie siedem prac, jedną co dwa tygodnie.

O zwycięstwie w drugim etapie zdecyduje popularność materiałów. Szkoły będą umieszczać swoje prace na portalu YouTube, a pod koniec trwania drugiego etapu zliczone zostaną wszystkie polubienia, czyli tzw. „łapki w górę”, które otrzymała każda ze szkół pod wszystkimi swoimi filmikami. Szkoła, która otrzyma ich najwięcej, wygra pięć tysięcy złotych, następna w kolejności szkoła laptop, a trzecia tablet. Dodatkowo wszystkie szkoły, które spełnią warunki drugiego etapu konkursu, czyli nagrają i opublikują filmiki związane z zestawami LaboLAB, otrzymają zestawy Multimedialnych Pracowni Przedmiotowych.

Udział w akcji „Nakręć się na eksperymenty! – szkolny konkurs LaboLAB” to świetna zabawa dla całej szkoły oraz możliwość zaangażowania uczniów i ich kreatywności. Szkoły dostaną szansę otrzymania wartościowych pomocy naukowych do wykorzystania w trakcie lekcji, natomiast uczniowie mogą wykazać się różnymi umiejętnościami, które są bardzo doceniane na współczesnym rynku pracy. Wymóg nagrania krótkich materiałów i umieszczenia ich w internecie nie jest przeszkodą dla uczniów szkół podstawowych, lecz możliwością wykazania się danymi zdolnościami i wypróbowania swoich sił w walce o realną – acz pozbawioną konsekwencji – stawkę.

Organizatorem konkursu jest firma Learnetic SA, której specjaliści od ponad trzydziestu lat dostarczają nowoczesne rozwiązania z dziedziny edukacji i terapii. Partnerem medialnym jest natomiast czasopismo Edukacja i Dialog wydawane przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

W imieniu organizatorów oraz partnera medialnego konkursu gorąco zachęcamy wszystkie szkoły podstawowe do wzięcia udziału w tej akcji. Formularz rejestracyjny oraz wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie www.labolab.pl/konkurs. Rejestracja trwa do końca lutego 2019 roku.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel