Jak zostać dyrektorem placówki oświatowej?

Data publikacji: 27 marca 2021 r.
Poleć znajomemu
Jak zostać dyrektorem placówki oświatowej?

Rola dyrektora placówki oświatowej to duża odpowiedzialność, która daje jednak możliwość kreowania, we właściwym zakresie, miejsca przyjaznego zarówno nauczycielom jak i uczniom. Twoje doświadczenie w pracy z młodzieżą, innymi pedagogami, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz w kontaktach międzyludzkich w sposób naturalny predysponuje Cię do objęcia stanowiska kierowniczego szkoły. Jednak, aby w ostateczności zostać dyrektorem placówki, musisz spełnić szereg wymogów formalnych oraz wykazać się wiedzą merytoryczną dotyczącą prowadzenia jednostki oświatowej.

Czy wiesz jak przygotować się do konkursu na dyrektora szkoły?

Z naszych obserwacji wynikających z długoletniego kształcenia kadry kierowniczej oświaty wynika, że kandydaci na dyrektorów w sposób niewłaściwy przygotowują się do konkursu. Skupiają uwagę na formalnej części przygotowań, jednocześnie gubiąc się pod względem merytorycznym i psychologicznym.

W jaki sposób holistycznie podejść do sprawy?

Część formalna uwzględnia przygotowanie niezbędnych dokumentów określonych w rozporządzeniu ministerialnym. Istotne jest nie tylko jakie dokumenty należy zebrać, ale również w jaki sposób je napisać.

Twoje CV powinno być przygotowane według określonego schematu!

Twoja koncepcja organizacji pracy oraz rozwoju placówki musi być skonstruowana w taki sposób, aby była zgodna z potrzebami wszystkich grup docelowych – uczniów, nauczycieli, rodziców i władz samorządowych.

Uwzględnij realizację celów, które każda z tych grup chce osiągnąć.

Każda z w/w kadr liczy na to, że wywiążesz się z postawionych przez nich zadań.

Twoja koncepcja powinna być przedstawiona w sposób uporządkowany.

Diagnoza placówki, kierunek rozwoju szkoły, preferowany styl oraz techniki zarządzania (na których temat należy mieć wiedzę), współpraca z lokalnym środowiskiem, organizacja pracy własnej dyrektora – wiele elementów złożonych w spójną całość pozwoli Tobie przekazać najbardziej istotne, z punktu widzenia grup docelowych, informacje.

Twoja koncepcja musi być optymistyczna i zakładać wiele korzystnych zmian.

Część merytoryczna Twoich przygotowań nie może ograniczać się jedynie do znajomości placówki w której chcesz zostać dyrektorem. Jest to często powtarzający się błąd, mający duży wpływ na całokształt odbioru kandydata jako potencjalnego dyrektora jednostki.

Musisz wykazać się wiedzą ogólną.

Przystępując do konkursu na dyrektora, musisz posiąść znajomość poniższych zagadnień:

  • prawo (Ustawa oświatowa, Karta Nauczyciela, Kodeks Pracy)

  • zadania dyrektora szkoły (kierownicze, prognozujące, organizacyjne, inspiracyjne itp.)

  • istota procesu kierowania (fazy czynności kierowniczych, style kierowania itp.)

  • zasady marketingu oświatowego

  • badanie jakości pracy szkoły itp.

Część psychologiczna jest trzecią, niezwykle ważną i często pomijaną, częścią Twoich przygotowań do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły.

Zastanów się nad tym jak zrobić na komisji wrażenie człowieka mocnego, pewnego siebie, zdecydowanego, ale jednocześnie umiejącego słuchać innych oraz znającego siłę kompromisu.

Wygląd i sposób bycia też jest ważny!

Wyeksponuj swoje mocne strony i umiejętnie ukryj te, które tego wymagają. Twoja aparycja oraz zachowanie również podlega ocenie komisji. Pamiętaj o tym.

Najważniejsza jest wiara we własne możliwości.

Dasz sobie radę. Bądź spokojny i opanowany. Jeżeli nie wygrasz konkursu będziesz bogatszy o nowe doświadczenia. Jeżeli jednak zostaniesz wybrany na dyrektora placówki – staje przed Tobą otworem świat ogromnej odpowiedzialności i jeszcze większej satysfakcji z realizacji zamierzonych celów.

Naucz się jak być idealnym kandydatem, a w dalszej perspektywie, jak być doskonałym dyrektorem.

Jeżeli zamierzasz zostać dyrektorem placówki oświatowej, sprawdź naszą ofertę studiów podyplomowych „Menedżer w Oświacie”, które spełniają kryteria ministerialne i w sposób praktyczny przygotowują do bycia kandydatem idealnym. Więcej informacji na temat naszej oferty znajdziesz tutaj.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql