Już od ponad 85 lat polskie szkoły wspólnie z SKO uczą najmłodszych oszczędzania.

Data publikacji: 12 listopada 2020 r.
Poleć znajomemu
Już od ponad 85 lat polskie szkoły wspólnie z SKO uczą najmłodszych oszczędzania.

Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego to największy, najstarszy, a jednocześnie innowacyjny i kompleksowy program edukacji finansowej w Polsce. Już co trzecia szkoła podstawowa działa w programie SKO, czyli blisko 1 milion uczniów w wieku od 5 do 13 lat uczy się oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi. Od dekady SKO to nie tylko nauka finansów dla najmłodszych. W ramach programu dzieci zdobywają wiedzę z zakresu m.in. ekologii, zdrowego odżywiania i niemarnowania żywności, cyberbezpieczeństwa, czy zdrowego stylu życia. Współczesne SKO to także atrakcyjna oferta produktowa, serwis bankowości elektronicznej dla dzieci oraz platforma blogowa Szkolne Blogi udostępniona przez bank szkołom uczestniczącym w programie, których jest już 4,5 tys.

Na elektryczną hulajnogę, laptopa czy konsolę do gier?

Każde dziecko w wieku od 5 do 13 lat może przystąpić do SKO i zacząć oszczędzać. Wystarczy sprawdzić, czy szkoła, do której chodzi, uczestniczy w programie. Prowadzenie SKO Konta dla Ucznia jest bezpłatne. Dziecko ma możliwość ulokowania pieniędzy w wirtualnych skarbonkach, a za systematyczność w oszczędzaniu może otrzymać odznaki. Rachunki SKO dedykowane dzieciom funkcjonują w ramach SKO szkoły jako odrębne, indywidualne konta dla uczniów. Pieniądze na rachunkach każdego dziecka są oprocentowane, a kapitalizacja odsetek następuje w cyklu tygodniowym. Dziecko nie może samodzielnie dysponować własnymi pieniędzmi, czyli na przykład wykonywać przelewów zewnętrznych. Rodzic lub nauczyciel ma pełną kontrolę, ponieważ przelewy mogą zostać potwierdzone tylko przez osobę dorosłą. Uczeń może poprzez serwis internetowy podglądać stan środków zgromadzonych na koncie i decydować na jakie cele odkłada oszczędności. Średnie saldo na SKO Koncie dla Ucznia wynosi około 400 zł., a średni wiek SKO-wicza to 12 lat. W ramach programu szkoła ma również możliwość otworzenia rachunku dla Rady Rodziców.

Edukacja finansów w nowoczesnej odsłonie

Platforma www.szkolneblogi.pl to prowadzony przez PKO Bank Polski w ramach programu edukacyjnego SKO serwis, który zrzesza nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz całe społeczności lokalne. Nauczyciele prowadzą na platformie autorskie blogi, na których opisują działania szkół (zbiórki surowców wtórnych, różne formy współpracy z bankiem, organizację konkursów, kiermaszów okolicznościowych, happeningów, pikników rodzinnych), tworzą ciekawe wpisy tematyczne oraz przypominają o ważnych wydarzeniach/rocznicach. Do swojej dyspozycji mają profesjonalne materiały udostępniane przez bank, przewodniki, wskazówki dotyczące m.in. dodawania nowych wpisów, pisania tekstów, czy promocji. Blogi założyło już ponad 800 szkół z całej Polski, a co miesiąc wybierane są najbardziej aktywne i pomysłowe blogi w Konkursie „SKO Blog Miesiąca”. Prowadzenie bloga jest również premiowane w rocznym „Konkursie SKO dla szkół i nauczycieli”, w którym co roku kilkaset szkół i kilkuset nauczycieli otrzymuje od banku atrakcyjne nagrody finansowe.

Działania edukacyjne realizowane w ramach SKO przez nauczycieli wspierane są poprzez 2 zestawy materiałów dydaktycznych (scenariusze lekcji), objętych patronatami Ministra Edukacji Narodowej i większości wojewódzkich kuratoriów oświaty oraz materiałami edukacyjnymi, dostępnymi w wersji papierowej, a także elektronicznej na www.pkobp.pl/sko.

Ogłoszenie płatne

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel