Karta Dużych Rodzin - jak ją wprowadzić?

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 14 października 2013 r.
Poleć znajomemu

Karta Dużych Rodzin zawiera zbiór przywilejów dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci. Do jej uzyskania nie jest wymagane kryterium dochodowe. Karta może upoważniać do zniżek np. przy zakupie biletów na komunikację miejską, przy wejściu na miejską pływalnię lub inne obiekty sportowe, do kina lub teatru, a także do ulg w opłatach za przedszkole. Ministerstwo pracy przygotowało informator dla samorządów, który przedstawia, jak wprowadzić kartę w samorządzie i jakie korzyści wynikają z jej wprowadzenia.

Prawie sto samorządów oferuję Kartę

Ministerstwo pracy wspólnie z samorządami: Grodziska Mazowieckiego, Żabiej Woli i Lublina oraz Związkiem Dużych Rodzin 3+ przygotowało poradnik dla samorządów „Jak wprowadzić Kartę Dużej Rodziny?”. Znajdują się w nim m.in. wskazówki, jak - krok po kroku - wprowadzić kartę w samorządach, a także sprawdzone pomysły, jak najlepiej ją zastosować. Opisano w nim również doświadczenia samorządów, które już od dłuższego czasu skutecznie wspierają wielodzietne rodziny, m.in. Lublinie, Krakowie, Grodzisku Mazowieckim, powiecie wołomińskim oraz tarnowskim. Poradnik trafi do wszystkich samorządców. Można go również pobrać w formie elektronicznej ze strony ministerstwa.

Każdy z samorządów może wspierać rodziny 3+, oferując im m.in. karty dużych rodzin. Do września br. kartę dużej rodziny wprowadziło prawie sto samorządów (94). Najwięcej jest ich w województwie mazowieckim (32), śląskim (12) oraz łódzkim (8).

Karta ma mieć zasięg ogólnopolski

Ministerstwo przygotowuje się do wprowadzenia ogólnopolskich Karty Dużych Rodzin. W tym celu prowadzi rozmowy z Ministerstwami Kultury, Transportu oraz Sportu. Rozwiązanie to stanowić będzie uzupełnienie inicjatyw samorządów - wspierających rodziny wielodzietne - w tych obszarach, w których ich kompetencje są niewystarczające. Wprowadzenie Karty może przynieść szereg korzyści takich, jak obniżanie kosztów comiesięcznych rachunków rodzin oraz umożliwienie aktywnego spędzania czasu dla całej wielodzietnej rodziny.

Źródło:

  • Strona internetowa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Anna Trochimiuk
Słowa kluczowe:
opłaty w przedszkolu

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel