Król Jan III Sobieski multimedialnie - konkurs dla uczniów

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 30 października 2012 r.
Poleć znajomemu

Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału ogólnopolskim konkursie „Duch króla”. W związku z 330. rocznicą bitwy pod Wiedniem muzeum chce zwrócić uwagę na postać króla Jana III Sobieskiego i ożywić jego postać, odkrywając historyczne i legendarne ślady obecności tego władcy w naszym kraju. Organizatorzy zachęcają do szukania i odkrywania w swoich miejscowościach zabytków, historii, postaci, opowieści, interpretacji i śladów związanych z królem Janem III Sobieskim. Prace można przesyłać do 12 grudnia 2012 r.

Poznaj Jana II Sobieskiego przez pryzmat lokalnej historii

Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie filmu lub bloga, w którym pokażą rezultaty tych poszukiwań. Decyzja, czego dotyczyć będzie przygotowany materiał zależy od uczestników. Mogą wyruszyć w teren i pokazać miejsce, w którym wg relacji zatrzymała się w podróży żona Jana III, królowa Marysieńka, przedstawić XVII-wieczne zabytki architektoniczne związane z królem Sobieskim lub przypomnieć legendę powtarzaną w okolicy dotyczącą postaci z kręgu tego wielkiego króla. Mogą też przyjrzeć się dokładnie temu, jak postać słynnego władcy Rzeczpospolitej funkcjonuje w dzisiejszej kulturze szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego szkoła lub hotel noszą imię mężnego Lwa Lechistanu. Organizatorzy chcą, aby uczniowie poznawali postać Jana III przez pryzmat lokalnej historii.

W nagrodę - warsztaty multimedialne

Główną nagrodą w konkursie są dwudniowe warsztaty multimedialne, połączone ze spotkaniami muzealnymi, które odbędą się w Muzeum Pałacu w Wilanowie, zakończone stworzeniem przez uczestników projektu, który będzie łączył się z wystawą Primus inter pares poświęconej Janowi III. Efekty prac laureatów konkursu muzeum opublikuje na swojej stronie internetowej.  Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza do zapoznania się z materiałami znajdującymi się na www.wilanow-palac.pl/sobiesciana popularyzującymi wiedzę o baroku w Polsce. To wirtualne kompendium wiedzy może inspirować uczestników konkursu do wykonania własnych projektów.

Materiały na konkurs należy przesłać do 12 grudnia 2012 r. pod adresem:
Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. S.K. Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa z dopiskiem: Dział Edukacji, konkurs „Duch króla”.
Więcej informacji http://www.wilanow-palac.pl/konkurs_duch_krola.html

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel