Kwalifikacje nauczycieli – licencjat już niebawem nie wystarczy

Data publikacji: 1 marca 2023 r.
Poleć znajomemu
Kwalifikacje nauczycieli – licencjat już niebawem nie wystarczy

Już niedługo licencjat nie wystarczy do pracy w szkole podstawowej. Konieczne będzie ukończenie studiów I i II stopnia. Co z nauczycielami już zatrudnionymi w szkole? Wyjaśnienie w artykule.

W szkole podstawowej wystarczy licencjat

W obecnym stanie prawnym studia licencjackie (I stopnia) dają możliwość prowadzenia zajęć w szkole podstawowej, w następujących wariantach:

  • studia I stopnia jako studia zgodne z prowadzonymi zajęciami,
  • studia I stopnia na kierunku, którego efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu, prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla danego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym,
  • studia I stopnia na innym kierunku uzupełnione kierunkowymi studiami podyplomowymi.

Ma to się jednak niebawem zmienić. Dlaczego?

5-letni cykl studiów

Otóż od roku akademickiego 2019/2020 stosowany jest nowy standard kształcenia nauczycieli przewidziany w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Zgodnie z tym standardem kształcenie nauczycieli odbywa się w 5-letnim cyklu:

  • studia I i II stopnia (łącznie),
  • jednolite studia magisterskie

na kierunku odpowiadającym prowadzonym zajęciom.

Wcześniej kształcenie nauczycieli mogło odbywać się wyłącznie na studiach I stopnia lub II stopnia, a więc w cyklu odpowiednio 3-letnim lub 2-letnim.

Konieczne będą studia I i II stopnia

W konsekwencji w niedalekiej przyszłości opublikowana zostanie nowelizacja rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nauczycieli, w której przewidziany zostanie wymóg ukończenia studiów I i II stopnia do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej.

Nauczyciele, którzy ukończyli studia I stopnia przed wejściem w życie nowelizacji, zachowają swoje uprawnienia do nauczania w szkołach podstawowych.

Co z przygotowaniem pedagogicznym

Z kolei przygotowanie pedagogiczne ma być realizowane zarówno na studiach I i II stopnia, lub podczas jednych z tych studiów - w zależności od uczelni. MEiN zastrzega jednak, że przygotowanie pedagogiczne odbyte podczas studiów I stopnia nie zawsze okaże się wystarczające.

Źródło:

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql