Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, wprowadzający możliwość grupowania placówek, zakłada dwa rodzaje grup: przedszkolno-szkolną i gimnazjalno-licealną. Nowe rozwiązanie ma obniżyć koszty utrzymania placówek. Ze względów edukacyjnych lepiej jest łączyć gimnazjum z liceum, a nie ze szkołami podstawowymi - rekomenduje MEN.
MEN nie przewiduje łączenia gimnazjów ze szkołami podstawowymi. - Ze względów edukacyjnych lepiej jest łączyć gimnazjum ze szkołą ponadgimnazjalną, a szkołę podstawową - z przedszkolem. Taka jest rekomendacja ekspertów - mówiła wiceminister edukacji Krystyna Szumilas podczas konferencji w ORE.
Od 2002 r. powstające zespoły szkolno-gimnazjalne są w zdecydowanej większości - stąd prośba do MEN o jasne stanowisko w tej sprawie. Potrzebny jest jednoznaczny kierunek, jakie placówki ze sobą łączyć.
W przeciwieństwie do funkcjonujących obecnie zespołów placówek, w przypadku grup nie będzie wymagana wspólna siedziba. Samorządy, które przeprowadzą grupowanie połączone z zatrudnieniem specjalistów, będą mogły liczyć na dodatkowe środki w subwencji oświatowej.
Projektem nowelizacji jeszcze w kwietniu ma zająć się rząd.
Strona internetowa Samorząd PAP (www.samorzad.pap.pl)
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń