MEN zbada przygotowanie licealistów do nowej matury z polskiego

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Data publikacji: 3 kwietnia 2014 r.
Poleć znajomemu

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada przeprowadzenie Diagnozy przedmaturalnej z języka polskiego. Mają wziąć w niej udział uczniowie drugiej klasy z 50 liceów z całego kraju. Badanie odbędzie się w czerwcu, a jego celem jest przybliżenie uczniom nowej formuły egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz dokonanie oceny stopnia realizacji podstawy programowej na poziomie podstawowym.

Badanie odbędzie się w czerwcu

Diagnoza zostanie przeprowadzona przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) w ścisłej współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną i wszystkimi okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi. Odbędzie się 10 czerwca 2014 r. o godzinie 9.00, a jego przebieg będzie zgodny z procedurami obowiązującymi na egzaminie maturalnym z języka polskiego.

IBE dostarczy do szkół biorących udział w badaniu wszystkie niezbędne materiały badawcze, w tym zeszyty testowe dla uczniów. Pozostałe szkoły ponadgimnazjalne będą mogły skorzystać z arkuszy egzaminacyjnych stworzonych na potrzebę badania, pobierając je z serwisów internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych dedykowanych dyrektorom szkół.

Ważne dla systemu edukacji jest to, aby jak najwięcej szkół skorzystało z udostępnionych na stronach OKE zeszytów testowych i przeprowadziło badanie we własnym zakresie - informuje MEN.

Cele badania

Diagnoza przedmaturalna z języka polskiego pomoże uczniom i nauczycielom przygotować się do nowej formuły matury w 2015 r. IBE zrealizuje je w 50 szkołach, ale z przygotowanych zadań mogą skorzystać wszystkie klasy II szkół ponadgimnazjalnych.

Matura w 2015 r. będzie oparta po raz pierwszy o wymagania nowej podstawy programowej. Zmieni się przy tym krytykowana od lat formuła egzaminu z języka polskiego. Celem Diagnozy przedmaturalnej z języka polskiego jest przybliżenie uczniom obecnych klas II liceum nowej formuły egzaminu maturalnego, do którego przystąpią w przyszłym roku szkolnym, oraz ocena stopnia realizacji podstawy programowej na poziomie podstawowym. W badaniu weźmie udział ok. 4 tys. uczniów II klas z wylosowanych 50 liceów z całej Polski.

IBE opracuje oraz udostępni nauczycielom w Bazie Narzędzi Dydaktycznych narzędzia pomocne w przygotowaniu uczniów do egzaminu. Dodatkowo w drugiej połowie września 2014 r. eksperci IBE przeprowadzą z nauczycielami szkół biorących udział w badaniu warsztaty, na których zostaną omówione wyniki badania i przedstawione rekomendacje.

Źródło:

Opracowanie: Wioleta Szczygielska
Słowa kluczowe:
egzamin maturalnymatura

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel