Mleko oraz warzywa i owoce – program na rok szkolny 2017/2018

Data publikacji: 16 marca 2017 r.
Poleć znajomemu
Mleko oraz warzywa i owoce – program na rok szkolny 2017/2018

Na najbliższy rok szkolny zostały rozdzielone środki z budżetu UE w celu wsparcia promowania dobrych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej w ramach nowego programu. Od 1 sierpnia 2017 r. program połączy dotychczas realizowane przez państwa członkowskie programy „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Sprawdzamy, jakie środki zostały przeznaczone dla polskich uczniów.

Na co można przeznaczyć środki

Polska otrzyma łącznie na realizację programu dla szkół ok. 26 mln euro.W ramach rocznych kwot z budżetu UE państwa członkowskie mogą, oprócz finansowania dostaw produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych do placówek oświatowych, wykorzystać do 15% przyznanych im środków finansowych na towarzyszące działania edukacyjne np.:

  • organizowanie degustacji,
  • zakładanie i prowadzenie ogródków przyszkolnych,
  • organizowanie wizyt w gospodarstwach i podobnych działań służących zainteresowaniu dzieci rolnictwem.

Ponadto, do 10% otrzymanych środków budżetowych państwa członkowskie mogą przeznaczyć na sfinansowanie kosztów powiązanych, takich jak materiały informacyjne i promocyjne oraz koszty monitorowania i oceny skuteczności realizowanego programu dla szkół.

Trwają prace nad nowym programem

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad opracowaniem strategii krajowej, która będzie zawierać najważniejsze elementy realizacji przedmiotowego programu w Polsce do roku szkolnego 2022/2023. Projekt strategii jest konsultowany z przedstawicielami sektora owocowo-warzywnego i mleczarskiego, jak również reprezentantami dotychczasowych dostawców tych produktów do placówek oświatowych.

Przygotowywane są projekty krajowych aktów legislacyjnych, których celem jest stworzenie niezbędnych podstaw prawnych do efektywnego wdrożenia nowego programu dla szkół od roku szkolnego 2017/2018.

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler 

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel