Nauczyciele stażyści muszą dalej realizować staż

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 13 maja 2019 r.
Poleć znajomemu
Nauczyciele stażyści muszą dalej realizować staż

Ministerstwo Edukacji Narodowej deklarowało m.in. skrócenie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. Nauczyciele realizujący staż od 1 września 2018 r. mają wątpliwości, czy kończą go już w maju 2019 r. czy dopiero za rok.

Staż na kontraktowego znowu ma trwać tylko 9 miesięcy

Kwietniowe porozumienie Ministerstwa Edukacji Narodowej z przedstawicielami związku NSZZ „Solidarność” przewidywało m.in. skrócenie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego do 9 miesięcy. Jest to deklaracja powrotu do przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 2018 r. Nauczyciele stażyści, którzy rozpoczęli staż z początkiem roku szkolnego 2018/2019 realizują go w wymiarze 1 roku i 9 miesięcy, lecz mają nadzieję, że zakończą go wcześniej, czyli po 9 miesiącach.

Brak projektu nowelizacji – staż nadal trwa rok i 9 miesięcy

Skrócenie czasu trwania stażu na stopień nauczyciela kontraktowego wymaga zmian w Karcie Nauczyciela, które na dzień dzisiejszy nie zostały nawet przedstawione w formie projektu. Nie ma zatem szans, by nauczyciele stażyści zakończyli staż już 31 maja 2019 r.

Czy faktycznie dojdzie do skrócenia ścieżki awansu zawodowego nauczycieli, a jeśli tak to czy i w jakim zakresie zmiany te obejmą nauczycieli, którzy obecnie realizują staż na stopień nauczyciela kontraktowego? O tym będziemy na bieżąco informować na łamach Aktualności Portalu Oświatowego.
Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel