NIK: Będzie kontrola dostępności podręczników szkolnych

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 29 grudnia 2014 r.
Poleć znajomemu

Po zbadaniu sytuacji na rynku podręczników szkolnych poprzez panel ekspertów tj. przedstawicieli MEN, reprezentantów fundacji i stowarzyszeń oświatowych oraz wydawców, NIK rozpoczyna kontrolę dotyczącą dostępności podręczników.

Wyniki debaty wytyczyły obszary niezbędnej kontroli

Na rynku wydawniczym jest duża konkurencja wśród ofert podręczników szkolnych, co może być czynnikiem korupcjogennym, gdyż wydawcy na wszystkie sposoby chcą dotrzeć do nauczycieli, by wybrali właśnie przygotowany przez nich podręcznik. Dodatkowe emocje budzi sprawa bezpłatnych podręczników szkolnych. Z jednej strony niosą one ze sobą szansę dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich oraz uboższych rodzin, z drugiej zaś Polska Izba Książki (PIK) alarmuje, że darmowe podręczniki dla klas I-III oznaczać będą spadek przychodów wydawców o około 350 mln zł rocznie, a straty (i być może przymusowe zwolnienia) dotkną także księgarzy, hurtowników i drukarnie. Eksperci tego zrzeszenia sceptycznie odnoszą się do proponowanej przez MEN wysokości dotacji, która ma wspomóc korzystanie przez uczniów z ćwiczeń i innych materiałów jednorazowego użytku. Dodatkowo okazuje się, że podręczniki nie są dostępne dla wszystkich uczniów na wszystkich etapach kształcenia, np. ograniczona oferta dotyczy szkolnictwa zawodowego oraz uczniów niepełnosprawnych.

Tezy i wnioski wynikające z debaty zorganizowanej przez NIK zostały wykorzystane w programie kontroli Dostępność podręczników szkolnych. Na jej wyniki czekają przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciele oraz wydawcy książek.

Źródło:

Opracowanie: Anna Trochimiuk
Słowa kluczowe:
kontrola NIKpodręczniki

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel