Coraz większa liczba stwierdzonych zachorowań na wirusa COVID-19 poskutkowała wprowadzeniem nowej ustawy kryzysowej. Sprawdzamy, co nowe przepisy oznaczają dla szkół i placówek oświaty.
Ustawa przewiduje specjalne rozwiązania, które mają służyć zapobieganiu i zwalczaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w szczególności zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych. W pewnym zakresie ustawa ma istotne znaczenie także dla szkół i placówek oświatowych
Specustawa wyposaża Ministra Edukacji Narodowej w daleko idące kompetencje. Otóż w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu dzieci i młodzieży (uwzględniając stopień zagrożenia wirusem) minister może:
funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze kraju lub jego części.
W skrajnych przypadkach może więc dojść do wstrzymania funkcjonowania całego systemu oświaty. Co więcej, wydanie takiego rozporządzenia obliguje do zamknięcia szkół bez konieczności podejmowania dodatkowych czynności przez dyrektora tj. zawieszania zajęć na ogólnych zasadach.
MEN może także wyłączyć stosowanie zmodyfikować niektóre przepisów prawa oświatowego np. w zakresie:
Można sobie wyobrazić np. zmianę terminu zakończenia roku szkolnego, a także wprowadzenie modyfikacji w zakresie rekrutacji, klasyfikacji czy planowania arkuszy organizacyjnych.
Dyrektor szkoły samorządowej jako kierownik jednostki organizacyjnej musi też liczyć się z tym, że na szkołę mogą zostać nałożone dodatkowe obowiązki związane ze zwalczaniem koronawirusa. Polecenie w tym zakresie może wydać wojewoda i co istotne, podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.
Pewne uprawnienia względem szkoły zyskuje również inspektor sanitarny. Mianowicie GIS lub działający z jego upoważnienia państwowy wojewódzki inspektor sanitarny mogą w drodze decyzji nałożyć na szkołę obowiązek:
Może też formułować zalecenia i wytyczne określające sposób postępowania w trakcie realizacji zadań. Decyzję lub zalecenie wydaje się w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia. Podlega ona natychmiastowemu wykonaniu.
Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny nakazuje zamknięcie szkoły, a dyrektor musi natychmiastowo wykonać jego decyzję.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń