Obowiązkowe przygotowanie przedszkole dla 5-latków

Data publikacji: 27 czerwca 2012 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny

MEN przypomina, że zgodnie obowiązującym prawem każde dziecko w wieku pięciu lat ma obowiązek edukacji przedszkolnej. W tym wieku wszystkie dzieci (niezależnie od tego czy uczestniczyły wcześniej w wychowaniu przedszkolnym) mają obowiązek rozpocząć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Kontrola realizacji obowiązku przegotowania przedszkolnego

Kontrolowanie spełniania tego obowiązku, należy do zadań dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka.

Jednocześnie wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany przekazywać dyrektorom publicznych szkół podstawowych i gimnazjów na obszarze gminy informacje o aktualnym stanie i zmianach w ewidencji dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat.

Dla 6-latków przygotowanie przedszkole trwa dwa lata

Wszystkie 6-latki urodzone w latach 2006 i 2007, które - zgodnie z decyzją rodziców - nie rozpoczną nauki w szkole w wieku sześciu lat, będą nadal uczęszczać do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach lub innych form wychowania przedszkolnego.

W takiej sytuacji przygotowanie przedszkolne będzie trwać dwa lata.

Źródło informacji:

  • strona internetowa MEN.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel