Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny - projekt przyjęty przez Radę Ministrów

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 5 czerwca 2014 r.
Poleć znajomemu

System zniżek dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci, zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne,  przewiduje projekt Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny przygotowany przez MPiPS. Szacuje się, że zniżki obejmą nawet 3,4 mln osób.

Karty funkcjonują już lokalnie

Karta Dużej Rodziny zawiera zbiór przywilejów dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci. Karta może upoważniać do zniżek np. przy zakupie biletów na komunikację miejską, przy wejściu na miejską pływalnię lub inne obiekty sportowe, do kina lub teatru, a także do ulg w opłatach za przedszkole. Do września 2013 r. Kartę wprowadziło prawie sto samorządów (94).

Pisaliśmy o tym w artykule: ”Karta Dużych Rodzin - jak ją wprowadzić?”.

Prawo do Karty niezależnie od dochodu

Z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny będą mogły skorzystać rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta będzie wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych karta wydawana jest na czas orzeczenia o niepełnosprawności.

- Zależy nam na promowaniu pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej oraz na zapewnieniu jej konkretnego wsparcia. Karta Dużej Rodziny ma być ułatwieniem dla rodzin w dostępie do kultury, sportu, rekreacji - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. - Karta Dużej Rodziny pozwoli na obniżanie kosztów comiesięcznych wydatków dużych rodzin i umożliwi im aktywne spędzanie czasu. Liczę, że do współpracy zgłosi się wiele firm prywatnych, które zaoferują dużym rodzinom atrakcyjne zniżki - dodał.

Źródło:

Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel